fbpx

Pozor na nákup liekov cez internet: Colníci vracajú tisíce zásielok ročne

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Aj to len v prípade že sú na Slovensku voľnopredajné.

„Vy si môžete napríklad z Nemecka objednať liek, ale pokiaľ je na Slovensku viazaný na recept, tak ho tí Nemci nemôžu dodať a naopak,“ vysvetlil Ondrej Sukeľ.

Napriek tomu sa ľudia každoročne pokúšajú zohnať si lieky viazané na predpis aj z krajín mimo Európskej únie.

„Ja neviem, či skutočne ľudia vedia, že sa k nim vôbec nedostanú. Druhá vec je cena, to môže zohrávať obrovskú úlohu. Tretia vec je, že môže ísť o také prípravky, ktoré nie sú v EÚ registrované, proste nedostanete sa k nim,“ zdôraznil Ivan Humeník.

Ktoré typy liekov sú najviac náchylné na podvody?

Lieky, ktoré sú drahé, vzácne alebo obmedzené v predaji, sú najviac náchylné na podvody. Niektoré z týchto liekov sa často predávajú na čiernom trhu a môžu byť nelegálne vyrobené alebo falšované. Informuje web Falosnelieky.sk.

Najčastejšie postihnuté lieky sú lieky na rakovinu a lieky proti AIDS. Tiež sú náchylné na podvody lieky na liečbu ťažkých ochorení ako je diabetes, epilepsiu a depresiu. Väčšina falošných liekov je vyrábaná v neregulovanom prostredí a môžu obsahovať neznáme alebo škodlivé látky.

Vzhľadom k tomu, že falošné lieky môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie, musíte byť veľmi opatrní pri kupovaní liekov. Dôrazne sa odporúča, aby ste si kúpili lieky len od renomovaných zdrojov a presvedčili sa, že sú skutočne originálne.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie