fbpx

Pozor na kliešte. Na Slovensku sa vyskytujú skôr, než sme čakali, môžu prenášať nebezpečné choroby

Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com

Na Slovensku sa už vyskytujú kliešte. Môže za to dlhodobé oteplenie a nechceného spoločníka tu už máme. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti. 

Kliešť obyčajný vyhľadáva človeka a môže byť prenášačom infekčných ochorení, ako sú napríklad kliešťová encefalitída či lymská borelióza.

Proti kliešťovej encefalitíde sa však môžete dať zaočkovať a myslieť by ste na to mali skôr, než sa začne ich tuhá sezóna. Vakcína totiž pozostáva z troch dávok a telo potrebuje dostatok času na to, aby si vytvorilo protilátky skôr, než obdobie masívneho výskytu kliešťov vypukne,

Infekcie môžu byť vážne

Ak budete mať podozrenie, že máte príznaky kliešťovej encefalitídy, určite ich nepodceňujte. V akútnom prípade môže postihnúť centrálnu nervovú sústavu ako mozog a miechu. Medzi dlhodobé následky ochorenia patria bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, dlhodobé neurologické problémy až ochrnutie. V rizikových prípadoch sa ochorenie môže skončiť tragicky.

Väčšina prípadov ochorenia býva spôsobená zaklieštením infikovaného kliešťa. „Vírus kliešťovej encefalitídy sa však môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza. Vlani sme počas leta zaznamenali aj epidémiu kliešťovej encefalitídy na Horehroní, ktorá bola spojená práve s konzumáciou výrobkov z nepasterizovaného ovčieho mlieka. Pre ochorenie bolo vtedy hospitalizovaných 28 ľudí. Ani jeden z pacientov nebol očkovaný proti kliešťovej encefalitíde,” upozornila MUDr. Mgr. Tatiana Červeňová, MPH, MHA, hlavný hygienik SR.

Ak konzumujete surové ovčie a kozie mlieko, treba ho prevariť a syr vyrobený zo surového mlieka opiecť z oboch strán. Vírus encefalitídy sa totiž ničí pri teplote 70 °C.

K nákaze dochádza jeden až dva týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa či po konzumácii infikovaného jedla. Inkubačný čas môže byť v rozmedzí 2 až 28 dní.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie