POZOR na falošné aktualizácie prehliadačov: Kliknutím si môžete zničiť zariadenie alebo nechať ukradnúť svoje dáta

scareware, počítač, prehliadač
Tento prehliadač ťa ochráni pred scareware podvodmi – lepšie ako Chrome. Zdroj: Unspash/Denny Müller, Towfiqu barbhuiya
Reklama

V digitálnej dobe sa čoraz častejšie stretávate s kybernetickými hrozbami, ktoré sú sofistikovanejšie a čoraz lepšie maskované. Jednou z najrýchlejšie sa šíriacich metód kybernetických útokov je využívanie falošných aktualizácií internetových prehliadačov na infikovanie zariadení škodlivým softvérom. Tento typ podvodu je obzvlášť zákerný, pretože využíva dôveru, ktorú máte voči legitímnym webovým stránkam a samotným prehliadačom. Podľa odborníkov z proofpoint.com je tento trend na vzostupe a predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu.

Ako fungujú falošné aktualizácie?

Podstata týchto podvodov spočíva v tom, že kyberzločinci zneužijú zraniteľnosť čisto legálnych webových stránok na zobrazovanie falošných upozornení. Pri návšteve takejto stránky sa môžete stretnúť s presvedčivou výzvou na aktualizáciu prehliadača, čo vyvolá dojem legitimity. Takéto varovanie často napodobňuje oficiálne oznámenia od známych výrobcov softvéru, ako sú Google Chrome, Mozilla Firefox alebo Microsoft Edge.

 

Keď kliknete na ponúknutý odkaz, namiesto skutočnej aktualizácie si nevedomky stiahnete malvér. Ten môže slúžiť na sledovanie aktivity, krádež citlivých údajov alebo iné škodlivé účely.

Sila sociálneho inžinierstva

Tento typ útoku je mimoriadne účinný vďaka taktike známej ako sociálne inžinierstvo. Ide o manipuláciu, pri ktorej sa využívajú prirodzené reakcie a dôverčivosť ľudí. Keďže pravidelné aktualizácie sú bežnou súčasťou udržiavania bezpečnosti prehliadačov, len málokto spochybňuje ich pravosť, ak sa zobrazia na známej webovej stránke. V skutočnosti však ide o starostlivo pripravenú pascu.

 

Problémy s odhalením a prevenciou

Jednou z najväčších výziev pri riešení tohto problému je jeho odhalenie. Keďže útok prebieha na bežne navštevovaných a inak bezpečných webových stránkach, nemáte dôvod podozrievať, že ide o podvod. Navyše, kyberzločinci vynakladajú maximálne úsilie na to, aby sa ich škodlivý kód čo najlepšie skryl a vyzeral dôveryhodne.

Falošné aktualizácie sa navyše nešíria tradičnými metódami, ako sú podvodné e-maily alebo podozrivé odkazy, ktoré je možné skontrolovať a identifikovať ako rizikové. Namiesto toho sa priamo zobrazujú na stránkach, ktoré už považujete za bezpečné.

Následky kliknutia na falošnú aktualizáciu

Ak naletíte na tento podvod, dôsledky môžu byť zničujúce. Medzi najčastejšie typy malvéru, ktorý sa takto šíri, patria:

Trójske kone – kyberzločincom umožňujú vzdialený prístup k zariadeniu, sledovanie aktivít a krádež údajov.

RAT (Remote Access Trojan) – dáva útočníkom možnosť ovládať zariadenie obete.

Spyware – sleduje aktivity používateľa, vrátane zadávania hesiel a citlivých údajov.

Bankový malvér – zameraný na krádež prihlasovacích údajov k finančným účtom.

Jednou z najznámejších kampaní využívajúcich tento typ podvodu je SocGholish (TA569). Tento malvér sa šíri cez JavaScript alebo ZIP súbory a môže infikovať systém vzdialeným prístupovým trójskym koňom, ako je AsyncRAT alebo NetSupport RAT.

 

Ako sa chrániť pred falošnými aktualizáciami?

Nikdy neklikajte na aktualizácie, ktoré sa zobrazia ako vyskakovacie okno na webovej stránke. Prehliadače sa aktualizujú automaticky alebo prostredníctvom nastavení.

Overte si pravosť aktualizácie priamo v nastaveniach prehliadača.

Používajte spoľahlivý antivírusový softvér, ktorý dokáže blokovať podozrivé stránky a súbory.

Buďte skeptickí voči nečakaným upozorneniam na neaktuálny prehliadač.

Kybernetické hrozby sa neustále vyvíjajú a útočníci využívajú čoraz sofistikovanejšie metódy na oklamanie používateľov. Obozretnosť a preventívne opatrenia sú najlepšou ochranou pred podvodnými aktualizáciami a inými typmi online podvodov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie