Letné mesiace sú obdobím zvýšeného dopytu po brigádach, no nevyhľadávajú ich iba študenti, ale tiež dospelí ľudia za účelom privyrobenia.
Rozhodne však netreba naletieť na prvú lákavú ponuku, ktorá sa zobrazí. Slovenská sporiteľňa varuje pred novým typom podvodu, kvôli ktorému sa z teba dokonca môže stať biely kôň.
Slovenská sporiteľňa vo svojej tlačovej správe upozorňuje na nové typy podvodov, ktoré ľudí lákajú na ľahko zarobené peniaze. Podvodníci to na ľudí skúšajú napríklad správami na WhatsApp alebo iMessage. Brigádnikov údajne hľadajú na lajkovanie videí na YouTube alebo hodnotenie filmov, čo sa mnohým ľuďom môže zdať ako vysnívaná práca.
Denný sľubovaný zárobok je vo výške 216 až 800 eur. Aby však bolo možné začať takto pracovať, je nutné zaplatiť vstupný poplatok. „Následne aj dostanú malý zárobok, ale postupne od nich podvodníci pýtajú stále väčšie poplatky. Od nášho klienta chceli v priebehu troch dní aj 20 platieb,“ vysvetľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne. Na to si určite treba dávať veľký pozor, pretože platby môžu byť oveľa vyššie než to, čo v skutočnosti zarobíš. Ak vôbec niečo.
Takýchto podvodných firiem môže byť viacero, pričom sa môžu zameriavať na rôzne hodnotenia, napríklad aj Google máp. To ale nie je všetko.
V druhom type podvodu, ktorý bol na Slovensku zaznamenaný, sa stanete bielym koňom. Úlohou brigádnika by malo byť preposielanie peňazí, ktoré prídu na jeho účet, na ďalšie účty, často na kryptoburzy. Zvyčajne ide o sumy od 100 do 1 000 eur pri jednom prevode, no môžu sa vyšplhať na vysokú čiastku, píše portál karierainfo.zoznam.sk.
Podvodníci môžu vyžadovať nainštalovanie aplikácie Telegram. „Vyzerá to ako skvelá alternatíva dodatočného príjmu či študentskej brigády, faktom však je, že ľudia si nielen nezarobia, ale prídu o peniaze, či sa stanú dokonca spolupáchateľmi trestného činu. Chceli by sme preto apelovať na ľudí, aby si dávali pozor a neodpovedali na takéto správy od neznámych odosielateľov,“ hovorí Ján Adamovský.
Predstava brigády v reštaurácii, na kúpalisku alebo v supermarkete nie je vždy lákavá, no hľadať skratky ako zarobiť sa neoplatí. Často to môže dopadnúť ešte horšie. Na podozrivé správy netreba nereagovať, nikomu neposielať údaje svojej platobnej karty a rozhodne si dať pozor aj na platenie vstupných poplatkov. Tie sa zvyknú vyžadovať len veľmi zriedkavo, ak vôbec. Podozrivé sú aj ponuky s príliš vysokým zárobkom.