Pozor, klasické vykurovanie zdražie. Sú riešením tepelné čerpadlá?

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay/Alexandra Koch, Chronomarchie

Klasické kúrenie nám siahne hlboko do vrecka. Vďaka tomu ekologické vykurovanie získava na popularite, no jeho rozšírenie brzdí legislatíva, nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a zložité administratívne procesy.

Koniec podpory pre fosílne palivá

Portál euractiv.sk uviedol, že od budúceho roka sa očakáva zmena, ktorá môže významne ovplyvniť trh s vykurovaním – štát už nebude podporovať inštaláciu kotlov na fosílne palivá. Prezident Slovenského zväzu pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá (SZCHKT) Vladimír Orovnický zároveň upozornil, že sa pripravuje spoplatnenie emisií z vykurovania, čo môže zvýšiť ceny zemného plynu až o 50 %. Tento vývoj spolu s legislatívou Európskej únie, ktorá zakazuje inštaláciu plynových kotlov v nových budovách a pri veľkých renováciách, by mal naštartovať rast dopytu po tepelných čerpadlách.

Ekologické vykurovanie naberá na sile

Tepelné čerpadlá sa na trhu vykurovacích zariadení stávajú čoraz populárnejším riešením. Záujem spotrebiteľov narastá, no ich vyššie vstupné náklady ich stále stavajú do nevýhody oproti tradičným plynovým kotlom. Diskusia na konferencii Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky (DSKE) identifikovala viacero prekážok, ktoré brzdia rozvoj čistého vykurovania, vrátane legislatívy, nedostatku informácií a technickej podpory pre spotrebiteľov.

Zavádzanie tepelných čerpadiel prináša aj legislatívne výzvy, najmä v bytových domoch, kde je potrebné získať súhlas väčšiny vlastníkov a prekonať komplikované administratívne procesy. Podľa odborníkov má technológia tepelných čerpadiel veľký potenciál využívať miestne zdroje tepla, ako je odpadné teplo z priemyslu či dátových centier.

Rastúci podiel tepelných čerpadiel na trhu

Hoci predaj tepelných čerpadiel na Slovensku v roku 2023 medziročne klesol o 12 %, ich podiel na trhu s vykurovacími zariadeniami dlhodobo rastie. Kým v roku 2021 predstavovali len 8,9 % trhu, v roku 2022 to bolo 17,3 % a vlani už 20,6 %. Tento trend poukazuje na postupný prechod domácností na čistejšie zdroje energie.

Prechod na ekologickejšie spôsoby vykurovania je nevyhnutnou súčasťou dekarbonizácie, no Slovensko pri jeho realizácii čelí mnohým výzvam. Aby sme prechod mohli realizovať, bude potrebné odstrániť legislatívne a administratívne prekážky, posilniť vzdelávanie odborníkov a zintenzívniť osvetu medzi domácnosťami.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie