Poznáme najlepšie základné a stredné ŠKOLY na Slovensku. NIE VŠETKY sú v Bratislave

Reklama
INEKO zostavilo rebríčky najlepších ZŠ, gymnázií a SOŠ za školský rok 2023/24. Zdroj: TASR/František Iván, Facebook/OA Trnava

Na vedúcu pozíciu rebríčka škôl sa podľa dosiahnutých výsledkov žiakov dostala Základná škola Mudroňova v Bratislave. Medzi gymnáziami bola zase najlepšou škola na Grösslingovej ulici v hlavnom meste. Pri stredných odborných školách obhájila prvé miesto Obchodná akadémia na Kukučínovej ulici v Trnave. Ich poradie za školský rok 2023/24 zostavil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy.

Medzi prvými desiatimi základnými školami dominujú najmä tie z dvoch najväčších slovenských miest. Sú medzi nimi tri z Bratislavy a blízkeho okolia, a ďalšie tri z Košíc. Väčšina škôl z prvej desiatky pritom dominovala aj v predchádzajúcom rebríčku, len si vymenili poradie.

Riaditeľ INEKO Dušan Zachar preto poukázal na najvýraznejšieho pozitívneho skokana medzi ZŠ, ktorým sa stala škola v Gemerskom Jablonci z rimavskosobotského okresu. Zdôraznil, že školy vykazujúce vyšší podiel detí z málo podnetného prostredia to majú oveľa ťažšie. „Je mimoriadne cenné, že sa medzi školy s veľmi dobrými výsledkami žiakov zaradila aj ZŠ v Chminianskej Novej Vsi, kde viac ako štvrtina žiakov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia,“ podotkol.

Najlepšia desiatka ZŠ za školský rok 2023/24

  1. ZŠ Mudroňova, Bratislava – Staré Mesto
  2. ZŠ T. J. Moussona, Michalovce
  3. ZŠ Kollárova, Svätý Jur
  4. ZŠ Pri Podlužianke, Levice
  5. ZŠ Staničná, Košice – Juh
  6. ZŠ Ďumbierska, Banská Bystrica
  7. ZŠ sv. Cyrila a Metoda, Bernolákova, Košice – Západ
  8. ZŠ s MŠ Grösslingova, Bratislava – Staré Mesto
  9. ZŠ kniežaťa Pribinu, Andreja Šulgana, Nitra
  10. ZŠ Korsnianska, Košice – Dargovských Hrdinov

Medzi gymnáziami dominujú bratislavské

V top desiatke celkovo figuruje až päť gymnázií z hlavného mesta. Dokonca sa všetky umiestnili do šiesteho miesta. Ich hegemóniu narušila len škola na Poštovej ulici v košickom Starom Meste. „Je to možné vysvetliť aj tým, že rodiny, ktoré sa koncentrujú vo veľkých centrách, sú z viac podnetného prostredia a už do tých škôl prichádzajú akoby lepšie vybavení žiaci s väčšími znalosťami,“ priblížil Zachar.

Okrem bratislavských a košických škôl sa medzi najlepšími ešte umiestnili gymnáziá v Martine, Banskej Bystrici či Žiline.

Najlepšia desiatka gymnázií školský rok 2023/24

  1. Gymnázium Grösslingová, Bratislava – Staré Mesto
  2. Gymnázium Poštová, Košice – Staré Mesto
  3. Gymnázium Jura Hronca, Novohradská, Bratislava – Ružinov
  4. Škola pre mimoriadne nadané deti (gymnázium), Teplická, Bratislava – Nové Mesto
  5. Gymnázium Metodova, Bratislava – Ružinov
  6. súkromné gymnázium, Bajkalská, Bratislava – Ružinov
  7. Gymnázium Jozefa Lettricha, Martin
  8. Gymnázium J. G. T., J. G. Tajovského, Banská Bystrica
  9. Evanjelické gymnázium, Škultétyho, Košice – Staré Mesto
  10. Gymnázium, Varšavská cesta, Žilina

Trnavská OA je stále lídrom

Medzi strednými odbornými školami je zase suverénne najlepšou Obchodná akadémia na Kukučínovej v Trnave. Tá sa za uplynulé obdobie postupne posúvala v rebríčku nahor a posledné dva školské roky mu už dominuje. Za ňu sa na druhé miesto dostala Obchodná akadémia v Žiline a tretie obsadila Súkromná SOŠ v Poprade.

Pavol Zachar pri tejto kategórii dodal, že najvýraznejším skokanom smerom nahor je Obchodná akadémia na Dudovej ulici v Bratislave. Zaujímavosťou pritom je, že v prvej desiatke sa neumiestnila ani jedna odborná škola z hlavného mesta.

Najlepšia desiatka SOŠ školský rok 2023/24

  1. Obchodná akadémia Kukučínova, Trnava
  2. Obchodná akadémia Veľká okružná, Žilina
  3. Súkromná SOŠ, Ul. 29. augusta, Poprad
  4. SPŠ elektrotechnická, Plzenská, Prešov
  5. Súkromná spojená škola (OA), Svätého Štefana, Štúrovo
  6. SPŠ elektrotechnická, Komenského, Košice – Sever
  7. Súkromná SOŠ, Saleziánska, Žilina
  8. Stredná priemyselní škola, Obrancov Mieru, Dubnica nad Váhom
  9. Obchodná akadémia Scota Viatora, Ružomberok
  10. Súkromná ŠUP filmová, Petzvalova, Košice – Západ

Aké sú kritériá

Do rebríčkov boli zaradené školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov, respektíve absolventov počas každého z uplynulých štyroch rokov. V prípade základných škôl vstupujú do hodnotenia výsledky z Testovania 9 (60 percent), Testovania 5 (20 percent) a mimoriadne výsledky žiakov v súťažiach oceňovaných ministerstvom školstva.

Pavol Zachar ozrejmil, že pri SOŠ sa berú do úvahy najväčšmi písomné maturity (40 percent) a regionálna uplatniteľnosť študentov (50 percent). Pozícia gymnázií závisí v 60 percentách od výsledkov maturít.

Rebríčky škôl síce informujú o výsledkoch žiakov, nezohľadňujú však faktory ako rozdiely medzi žiakmi či pridanú hodnotu školy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie