fbpx

Požierajú baktérie cholesterol? Podľa novej štúdie chránia pred chorobami srdca

Ilustračná fotografia. Zdroj: iStockphoto/Getty images.

Niektoré baktérie v tráviacom trakte majú podľa novej štúdie schopnosť požierať cholesterol, a tak chrániť pred chorobami srdca, píše TASR.

Podľa Livescience.com vysoká diverzita črevných mikróbov zjavne súvisí so zníženým výskytom srdcovocievnych ochorení. Už v minulosti sa zistilo, že žalúdočný mikrobióm ľudí trpiacich na aterosklerózu či iné choroby srdca, sa líši od mikrobiómu zdravých ľudí. Vedci sa domnievali, že je to napojené na enzým IsmA, ktorý tvoria mikróby a dokáže rozkladať cholesterol. Ľudia, ktorým črevné baktérie vytvárajú enzým IsmA, majú nižší obsah cholesterolu v krvi ako tí, ktorí tento enzým nemajú. Nie je však jasné, ktoré baktérie tento enzým produkujú.

Je črevný mikrób ďalší orgán v tele?

Črevná mikrobiota, ktorá váži asi pol kila, je vlastne niečo ako ďalší samostatný orgán v tele. Rovnako ako máme jedinečný genóm, máme aj jedinečný črevný mikróbiom. Skladá sa z približne ôsmich miliónov génov, ktoré riadia mikrobiotu. Vedci sa stále učia, ako zloženie a rozmanitosť črevného mikrobiomu ovplyvňuje zdravie kardiovaskulárneho systému, informuje szu.cz.

Tím výskumníkov na presnejšie výsledky použil algoritmus strojového učenia, ktorý analyzoval vlastnosti génov na predpovedanie podoby proteínov, ktoré kódujú. Vďaka tomu zistili, ktoré gény pravdepodobne metabolizujú cholesterol. Tvorcovia štúdie uvádzajú, že teoreticky by malo byť možné upraviť tráviaci mikrobióm tak, aby sa zvýšilo metabolizovanie cholesterolu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie