„Ubezpečujeme verejnosť, že nasadíme dostatočný počet síl a prostriedkov Policajného zboru. Priebežne vyhodnocujeme bezpečnostnú situáciu a prijímame opatrenia na zabezpečenie nerušenej prípravy a priebehu volieb,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Motorizované aj pešie policajné hliadky budú v mestách a obciach dohliadať na verejný poriadok. V teréne budú aj príslušníci kriminálnej polície. „To znamená, že v čase volieb stretnete policajtov nielen v uniformách, ale aj policajtov v civile,“ vysvetlila Bárdyová.
V prípade potreby sú pripravení pyrotechnici a špeciálne policajné útvary. Na zabezpečovaní prípravy a priebehu volieb policajti spolupracujú s okresnými úradmi, obcami aj s predsedami príslušných volebných komisií.
Policajti budú v najbližších dňoch venovať pozornosť aj volebným miestnostiam, aby nedošlo k ich poškodzovaniu. Ako priblížila hovorkyňa, v objektoch, kde sa budú konať voľby, vykonajú špeciálne vyškolení policajti so psami pyrotechnické prehliadky.
„Pod drobnohľadom polície budú sídla okrskových, okresných volebných komisií, sídlo Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a aj ďalšie miesta, kde by mohlo dôjsť k porušeniu zákona,“ doplnila Bárdyová.
Polícia pripomína, že akékoľvek informácie k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu volieb prezidenta Slovenskej republiky, verejného poriadku, podozrenia zo spáchania priestupku alebo trestného činu je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru, alebo na bezplatné číslo polície 158.
Prezidenta si občania doteraz priamo volili 5-krát
Po vzniku samostatnej SR v roku 1993 sa voľba hlavy štátu konala v Národnej rade (NR) SR. Prvé skrutínium sa konalo 26. januára 1993. Na post hlavy štátu kandidoval Roman Kováč za HZDS, ktorého podporilo 69 poslancov. Kandidát SDĽ Milan Ftáčnik získal 30 hlasov, kandidát SNS Jozef Prokeš a kandidát KDH Anton Neuwirth po 27 hlasov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)