Administratíva prezidenta Joea Bidena nalieha na Ukrajinu, aby urýchlene zvýšila počet svojich ozbrojených síl, okrem iného prepracovaním mobilizačných zákonov tak, aby umožňovali odvod vojakov vo veku 18 rokov. Agentúre AP to oznámil vysoko postavený úradník z Bidenovho okolia, ktorý si prial zostať v anonymite.
Odchádzajúca demokratická administratíva chce, aby Ukrajina znížila vek pre mobilizáciu na 18 zo súčasných 25 rokov, aby muži, ktorí sú k dispozícii, pomohli krajine vo vojne s Ruskom, ktorá ju na počet bojovníkov výrazne prečísluje. „Čistá matematika súčasnej situácie na Ukrajine je, že potrebuje viac vojakov v boji,“ uviedol úradník pre AP.
AP pripomína, že Biely dom poskytol Ukrajine od začiatku ruskej plnohodnotnej invázie pomoc vo výške 56 miliárd dolárov a očakáva sa, že pošle ešte ďalšie miliardy pred tým, než Biden za necelé dva mesiace opustí prezidentský úrad. „Ale ako čas beží, Bidenova administratíva zostruje svoj názor. Ukrajina má zbrane, ktoré potrebuje, a teraz musí dramaticky zvýšiť počet svojich vojakov, pokiaľ chce ďalej bojovať s Ruskom,“ píše AP.
Podľa úradníka sa Ukrajinci domnievajú, že potrebujú ďalších asi 160 000 vojakov, americká administratíva si však myslí, že ich budú potrebovať viac. Dodal, že Ukrajina môže tiež optimalizovať svoje súčasné sily agresívnejším konaním s vojakmi, ktorí dezertujú alebo bez povolenia opustia krajinu.
V uniformách je teraz viac ako milión Ukrajincov, vrátane Národnej gardy a a ďalších jednotiek. Podľa AP si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od západných spojencov v poslednej dobe vypočul, že Ukrajina nemá problém s nedostatkom zbraní, ale s množstvom vojakov. Nemenovaní európski úradníci AP oznámili, že za takýchto podmienok bude čoskoro neudržateľné pokračovať v operácii v Kurskej oblasti, kde sa všetko teraz skomplikovalo príchodom severokórejských vojakov.
Tlak silnie pred nástupom Trumpa
Vystupňovaný tlak na Ukrajinu, aby posilnila svoje bojové pozície, prichádza v čase, keď sa Ukrajina pripravuje na nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu 20. januára. Trump ešte pred voľbami sľúbil, že vojnu na Ukrajine rýchlo ukončí, ako to chce urobiť a v koho prospech, však stále nie je jasné.
„Neexistujú jednoduché odpovede na vážny nedostatok pracovných síl na Ukrajine, ale zníženie vekovej hranice by pomohlo,“ povedal AP Bradley Bowman, vrchný riaditeľ Centra pre vojenskú a politickú moc pri Nadácii pre obranu demokracií. „Toto sú ťažké rozhodnutia pre vládu a spoločnosť, ktorá už toľko vytrpela kvôli ruskej invázii,“ dodal.
Ukrajina pred časom podnikla kroky na rozšírenie okruhu mužov spôsobilých na odvod, ale proti oveľa väčšej ruskej armáde, sú podľa AP iba „škriabaním po povrchu“.
Naposledy ukrajinský parlament odhlasoval zníženie mobilizačného veku z 27 na 25 rokov tento rok v apríli. Zákony tiež odstránili niektoré návrhy výnimiek a vytvorili online register pre regrútov. Očakávalo sa, že pribudne asi 50 000 vojakov, čo je ďaleko za tým, čo vtedy Zelenskyj tvrdil, že je potrebné.
„Branná povinnosť bola na Ukrajine počas celej vojny citlivou záležitosťou. Vlastné problémy Ruska s dostatočným počtom vojakov na začiatku vojny zabránili Moskve naplno využiť svoj potenciál. Príliv jej vojakov sa ale posunul a USA tvrdia, že ukrajinský nedostatok už nemožno prehliadať,“ píše AP.
Niektorí Ukrajinci podľa agentúry vyjadrujú obavy, že sa ďalšie znižovanie minimálneho veku pre odvod a tým pádom odobratie mladých dospelých z pracovného procesu negatívne premietne do vojnou už aj tak poškodenej ekonomiky.