Potraviny, ktorými sa dá predávkovať: V kuchyni ich máte určite aj vy, patrí sem napríklad banán

Odborníci na výživu tvrdia, že týmito zdravými potravinami sa môžete predávkovať. Zdroj: Unsplash

Podľa štúdie z roku 2013 je maximálne množstvo vody, ktoré naše telo môže spracovať za hodinu, 800-1 000 mililitrov, čo zodpovedá 27-33 uncám. Ak to prekonáme, riskujeme hyponatrémiu.

Len minulý august zomrela žena na dovolenke po vypití štyroch fliaš vody za 20 minút.

Príčinou smrti bola intoxikácia vodou, čo je „keď niekto vypije príliš veľa vody za príliš krátky čas a naruší tak rovnováhu soli a vody“ v našich telách, povedal Dr. Blake Froberg, toxikológ z IU Health v Indiane, pre TODAY.com. Takže nevyhadzujte tú 60-uncovú fľašu s vodou, ale možno by ste mali prehodnotiť, či ju vypijete celú naraz.

Tuniak

Tuniak sa môže pochváliť vysokými hladinami vitamínu B12 a omega-3 mastných kyselín, a je jednou z najvýživnejších rýb, ktoré sú k dispozícii.

Aj ryba môže uškodiť. Zdroj: Unsplash

Bohužiaľ, všetky tieto zdravotné výhody prichádzajú s významným vedľajším rizikom – ortuťou, konkrétne metylortuťou.

„Tuniak je väčšia ryba, ktorá sa živí menšími rybami, ktoré môžu tiež obsahovať túto chemikáliu,“ hovorí Trout, a tak „akumulujú metylortuť z vody a menších rýb.“ Ako by ste asi uhádli, riziká spojené s nadmernou konzumáciou ortuti sú vážne.

„Konzumácia vysokých hladín… v priebehu času môže byť škodlivá pre mozog a nervový systém,“ uvádza Altman.

To znamená, že by sme sa mali navždy vzdať konzervovaného tuniaka a tuniakových roliek? Nie nutne. Ide skôr o to, aby sme si upravili množstvo, ktoré konzumujeme.

Altman uvádza, že podľa FDA by „albakor/ biely tuniak a žltoplutvý tuniak mali byť konzumované len raz týždenne.“ V ostatných dňoch by sme sa mali sústrediť na morské plody, ktoré sú „nižšie v ortuti,“ ako sú krevety alebo losos.

Brazílske orechy

Na prvý pohľad sa orechy z Brazílie javia ako ideálne pre naše telo.

Brazílske orechy. Zdroj: Pixabay

Obsahujú srdcu prospešné mononenasýtené tuky, ktoré pomáhajú znižovať zlý cholesterol, a tiež vysoké množstvá selénu, ktorý zlepšuje funkciu štítnej žľazy a posilňuje náš imunitný systém.

Tam sa však dostávame do problémov. Kým je selén pre naše telo v malých dávkach skvelý, jeho nadmerný príjem môže byť toxický a na dosiahnutie nebezpečnej hladiny netreba veľa orechov z Brazílie.

„Jeden orech z Brazílie obsahuje takmer dvakrát viac selénu, ako dospelí potrebujú za deň,“ uvádza Yawitz. „Už štyri až päť orechov z Brazílie vás privedie blízko k maximálnej dennej dávke.“

Podľa Altman „môže nadmerný príjem selénu…spôsobiť rôzne zdravotné problémy.“ Počiatočné vedľajšie účinky môžu zahŕňať „cesnakový dych, kovovú chuť, vypadávanie vlasov a krehké nechty,“ zatiaľ čo „pokračujúci nadmerný príjem“ môže viesť k „gastrointestinálnym a neurologickým symptómom“ a „infarktu myokardu – teda srdcovému infarktu.“

Morálne ponaučenie z tejto historky? Všetko s mierou. Chrumkanie niekoľkých mrkvových tyčiniek denne vám nespôsobí, že vám zoranžovejú ruky. Zjesť banán ako popoludňajšiu desiatu vám nespôsobí bolesť brucha. Dokonca aj jeden orech z Brazílie, nasekaný a posypaný na šaláte, môže byť prospešný. Len to nepreháňajte.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie