Ocot aj škorica…
Dve lyžice jablčného octu denne znižujú hladinu cukru v krvi. Skúste na to ísť po francúzsky a šalát zalejte čerstvou zálievkou vinaigrette (2 diely octu, 1 diel olivového oleja).
Hladinu cukru v krvi dokáže znížiť aj škorica. Skúste napríklad škoricové kura.
Ingrediencie: mletá škorica, 1 celé kura bez drobov, 3 červené cibule, 6 strúčikov cesnaku, 2 lyžice medu, soľ. Postup: Umyté kura naporciujte, posoľte a posypte škoricou. Naskladajte do pekáča, uzavrite ho a vložte do rúry predhriatej na 160 ° C a zhruba 10 minút zapečte. Podlejte horúcou vodou. Po 20 minútach kurča polejte medom a naskladajte naň cibuľu nakrájanú na kolieska a cesnak pokrájaný na plátky. Ak je to nutné, opäť podlejte. Nechajte ďalších 20 minút pomaly piecť.
Vitamín D
Slnko má nezastupiteľný vplyv na produkciu vitamínu D, ktorý hrá dôležitú úlohu aj pri vyplavovaní inzulínu. Ak ho máte v tele dostatok, môžete podľa vedcov z Chicagskej univerzity oddialiť nástup cukrovky a vznik komplikácií. Nesvieti? Doplňujte zásoby „déčka“ polotučným mliekom a mliečnymi výrobkami či rybami.
Nepodceňujte spánok
Je to jednoduchá rovnica. Únavu z nedostatku spánku často zaháňame tým, že stále niečo uzobávame. Výsledok sa skôr či neskôr dostaví – priberáme a hrozí nám cukrovka. Takže ak sa nechcete stať plnoštíhlymi diabetikami, doprajte si kvalitný spánok. Pre náruživých fajčiarov je život jednou veľkou lotériou. „Zarobiť“ si okrem iného môžu aj na cukrovku s rizikom o 50 % vyšším ako nefajčiari.
Veľká štúdia, ktorú vykonali americkí vedci s viac ako 65-tisíc ženami počas 6 rokov, ukázala, že tie, ktoré konzumovali potraviny s vysokým glykemickým indexom (GI), vykazovali o 47 % vyššie riziko vzniku diabetu oproti tým, ktorých diéta mala nízky GI. Zásadnú pozitívnu úlohu má tiež dostatok vlákniny v strave.