„Viete si predstaviť, že delegácia manželiek prichádza na jeseň 1942 do Kremľa a hovorí Stalinovi: ‚Muži, ktorí boli povolaní v roku 1941, nech idú domov. Už rok bojujú.‘ Nikoho by to nikdy nenapadlo urobiť.“
Maria Andreeva, ktorej manžel a bratranec boli povolaní na Ukrajinu, považuje Kartapolove vyjadrenia za urážlivé: „Odvažuje sa prirovnať špeciálnu vojenskú operáciu k druhej svetovej vojne,“ hovorí Maria. „Vtedy bolo cieľom Ruska prežitie. Boli sme napadnutí. Nastala úplná mobilizácia a stanné právo. Je to úplný opak toho, čo sa deje teraz.“
Maria hovorí, že nevedie len kampaň, aby priviedla späť svojich rodinných príslušníkov. Chce zabrániť tomu, aby povolávali a posielali do prvej línie ďalších Rusov.
„Nechceme druhú vlnu mobilizácie,“ hovorí. „Sme proti tomu, aby boli vo vojenskom konflikte využívaní civilisti. A chceme, aby všetci ruskí občania pochopili, že sa to môže dotknúť aj ich.“
„Niektorí ľudia sa správajú ako pštrosy. Strčia hlavu do piesku a snažia sa nemyslieť na to, čo sa deje. Dokážem ich pochopiť. Je ťažké akceptovať, že vo vašej krajine štát nepotrebuje, aby ste boli šťastní a v ktorom s vami zaobchádza ako s biologickým materiálom. Ale ak chcú ľudia prežiť, skôr či neskôr to musia uznať a povedať, že nesúhlasia,“ hovorí Maria.
Aká je vôbec pravdepodobnosť „druhej vlny“ mobilizácie v Rusku? V decembri 2023 sa zdalo, že Putin ju aspoň nateraz vylúčil. V priamom prenose v ruskej televízii vodca Kremľa tvrdil, že v roku 2023 sa ruským orgánom podarilo naverbovať takmer pol milióna dobrovoľníkov na boj na Ukrajine.
Samozrejme, neznamená to, že situácia sa nemôže zmeniť. V marci 2022 prezident Putin napríklad vyhlásil: „Poverení vojaci sa nezúčastňujú a nezúčastnia bojov. Nedôjde ani k dodatočnému povolaniu záložníkov. Zúčastňujú sa len profesionálni vojaci.“
„Čiastočná mobilizácia“ bola vyhlásená o šesť mesiacov neskôr.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)