Na Veľkonočný pondelok zomrel pápež František vo veku 88 rokov. Duchovný líder viac ako miliardy katolíkov naposledy vydýchol po dlhých mesiacoch zdravotných problémov, ktoré ho postupne oslabovali. Bolo zjavné, že je nesmierne unavený a nemá dostatok síl.
Najvyšší predstaviteľ a veľká osobnosť rímskokatolíckej cirkvi naposledy vydýchol v pondelok (21. apríla) ráno o 7:35 ráno, oznámil to Vatikán na svojej stránke prostredníctvom videoposolstva. „Drahí bratia a sestry, s hlbokým smútkom musím oznámiť smrť nášho Svätého otca Františka,“ oznámil kardinál Kevin Farrell vo vatikánskej televízii.
Pápež František, ktorý po 12 rokoch pontifikátu zanechal nezmazateľnú stopu v cirkvi i vo svete, v posledných dňoch života bojoval s vážnymi zdravotnými problémami. Po februárových hospitalizáciách, ktoré zahŕňali aj dlhší pobyt v nemocnici, bolo zrejmé, že jeho telo je na pokraji síl. V deň svojej smrti už bol úplne vyčerpaný, odkázaný na pomoc iných, ale stále prítomný vo svojich povinnostiach, píše portál extra.cz.
Posledný verejný prejav pápeža Františka
Deň pred smrťou stihol pápež ešte pozdraviť veriacich na námestí svätého Petra. So slabosťou a s posledným zvyškom síl zamával prítomným, ktorí ho odmenili búrlivým potleskom a jasotom. Tento moment sa stal emotívnym rozlúčením s milovaným lídrom, ktorý bol prítomný v srdciach veriacich až do posledného dychu.
Zdravotné problémy ukončili jeho pontifikát
Pápež, ktorý ešte začiatkom marca oznámil problémy s bronchitídou, čelil vážnym komplikáciám, ktoré ohrozili jeho život. Po 38 dňoch strávených v nemocnici, kde podstúpil nevyhnutné vyšetrenia, bol jeho stav stále kritický. Do posledných chvíľ svojho života bol prítomný pre svojich veriacich, aj keď bol odkázaný na invalidný vozík a pomoc ostatných.
Napokon František zomrel na následky mozgovej príhody, ktorá viedla kóme a „nezvratnému“ zlyhaniu srdca. Túto informáciu uvádza jeho úmrtný list, ktorý Vatikán zverejnil v pondelok večer. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Zomrel v pondelok ráno, takmer mesiac po tom, čo bol prepustený z nemocnice po päťtýždňovom pobyte kvôli dvojitému zápalu pľúc. Pápež zomrel o 7:35 vo svojom byte v rezidencii Svätej Marty vo Vatikáne.
Podľa úmrtného listu, ktorý zverejnil Vatikán, príčinou jeho smrti bola „mozgová príhoda, kóma a nezvratný kardiocirkulačný kolaps“. V dokumente sa uvádza, že pred týmto tragickým okamihom mal pápež aj akútnu epizódu zlyhania dýchania, ktorú prekonal počas hospitalizácie s dvojitým zápalom pľúc. Okrem toho trpel vysokým krvný tlakom, chronickým ochorením dýchacích ciest a cukrovkou 2. typu, čo bolo doteraz neznáme. Úmrtný list podpísal riaditeľ zdravotníctva Mestského štátu Vatikán, profesor Andrea Arcangeli.
Praje si jednoduchý hrob
Vo svojej poslednej vôli si prial jednoduchý hrob v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore. V závete, ktorý bol zverejnený Vatikánom v pondelok večer, vyjadril želanie, aby jeho pozostatky spočinuli v skromnej a nezdobenej hrobke v tejto významnej katolíckej svätyni.
„Miserando atque Eligendo (poľutovaniahodný, ale vyvolený – biskupské motto Františka, pozn. TASR). V mene najsvätejšej Trojice. Amen. S pocitom, že sa blíži súmrak môjho pozemského života, a so živou nádejou vo večný život chcem vyjadriť svoju poslednú vôľu len pokiaľ ide o miesto môjho pochovania,“ napísal vo svojom závete datovanom 29. júna 2022.
Pápež, ktorý svoju službu a život vždy zveroval Matke Božej, vyjadril túžbu, aby jeho pozostatky odpočívali v očakávaní zmŕtvychvstania práve v bočnej lodi baziliky Santa Maria Maggiore, ktorú sa vždy snažil navštíviť pred každou cestou. V závete tiež presne určil miesto hrobky a pripojil nákres, aby bol pohreb čo najjednoduchší, bez zbytočných ozdôb, s jedným nápisom: „Franciscus“. Ďalej uviedol, že náklady na pohreb boli vopred dohodnuté.
V závere svojej poslednej vôle pápež požiadal Boha, aby „dal zaslúženú odmenu tým, ktorí ho milovali a budú sa za neho modliť“ a že utrpenie, ktoré zažil na konci svojho života, obetoval za svetový mier a bratstvo medzi národmi.
Bol symbolom lásky a obetavosti až do posledného momentu
František bol známy svojou láskavosťou, odhodlaním a neúnavným slúžením ľuďom. Napriek svojej vyčerpanosti zostal verný svojej misii, bol v kontakte s tými, ktorí ho potrebovali, a naďalej šíril svoje posolstvo lásky a pokoja. Jeho posledné verejné vystúpenie, kde nechal kázanie Urbi et Orbi prečítať jedným z kardinálov, jasne ukázalo, že aj v najťažších chvíľach sa držal svojej viery a oddanosti ľuďom.
GALÉRIA