Už neplatí to, že po vzbure poslancov okolo Rudolfa Huliaka má koalícia v parlamente síce najtesnejšiu, ale stále väčšinu. Karty zamiešali štyria poslanci Hlasu-SD, ktorí začali blokovať schôdze aj hlasovania. O čo im ide a schyľuje sa k rekonštrukcii vlády či predčasným voľbám?
Štyria poslanci strany Hlas ostro skritizovali kroky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a vyzvali ju na odvolanie jej kľúčového spolupracovníka. Tvrdia, že nespokojnosť v strane nie je ojedinelá a podobne zmýšľajúcich poslancov je viac.
Hlavné sporné body zahŕňajú financovanie športu, personálne zmeny v kultúrnom rezorte a nekomunikáciu zo strany ministerky. Poslanci tvrdia, že ministerka by mala intenzívnejšie spolupracovať so všetkými predstaviteľmi kultúrnej obce. Navyše poukázali na vymenovania do funkcií, ktoré považujú za nevhodné.
Hosťom relácie Sadnite si, prosím bol poslanec Národnej rady za Hlas-SD Roman Malatinec.
Šimečku odvolať nemuseli
Poslanec Roman Malatinec zo strany Hlas-SD pre TV Spark a iStream uviedol, že odvolanie Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu nebol úplne dobrý krok. Podľa jeho slov tým stratili súpera z očí a išiel robiť regionálnu politiku. „Mohli sme ho mať priamo na zreteli, mohli sme ho dopytovať, mohli sme ho konfrontovať, mohli sme ho mať denno-denne v parlamente. Nemal by toľko času.“
Vo vládnej koalícii mu chýba dialóg, no spomalilo by to procesy. Ministerstvá by svoje kroky podľa jeho slov mali viac konzultovať s poslancami a parlamentom. Ako uviedol, bežní ľudia si môžu povedať, že „čo za voloviny to riešia“. Rovnako by sa vraj mali venovať zmierňovaniu záťaží konsolidačného balíka na bežných ľudí.
Žiadajú odvolanie Machalu
Zmeny pri Fonde na podporu umenia sú podľa jeho slov v neustálom pohybe. „Už odmietam tú diskusiu, že to bude dobré (zmeny vo Fonde na podporu umenia, pozn. red.), lebo to stále sa tam menia veci. Aj keď niektoré kroky ministerstva kritizujem, ale podávam aj pomocnú ruku, aj možné riešenia, pretože aj v tej kultúrnej obci ten dialóg je potrebný. A to je to, čo môžeme preniesť do tej spoločnosti, pretože ak sa ministerka kultúry nechce stretnúť so zástupcami kultúrnej obce, tak potom čoho je ministerka? Aký rezort spravuje?“
Od ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej si podľa jeho slov sám vypýtal víziu, čo chce v ministerstve dosiahnuť. Doteraz ho neobdržal. „Ja som navádzal na to, že teda dajte si tam svoje priority, oprášte ten materiál a spracujte ho, lebo ja dodnes neviem, že ktoré sú tie vaše témy, ktoré sú nosné. Nevieme, že čo sa deje v SNG, v SND a tak ďalej. Iba vecné pripomienky.“ Podľa slov poslanca Hlasu sa dostávame do európskej izolácie.
Osobne tiež vyzval v stredu 18. decembra na odstúpenie pána Machalu priamo pri ministerke kultúry Martiny Šimkovičovej. Podľa jeho slov je to človek, ktorý „pripravuje časované bomby a otvára viacero frontov a ani jeden nie je dokončený“.
Malatinec si myslí, že Martina Šimkovičová len vykonáva názory Machalu. Dôvodom je aj jeho neustála prítomnosť na každej tlačovke. Pani ministerke vyčíta, že do médií vystupovať chodiť nechce. Považuje totiž za dôležité, aby sa so spoločnosťou diskutovalo.
Prečo veril Martine Šimkovičovej pri jej zvolení?
Ako uviedol, projektu veril, osobne išli aj za vtedajším predsedom strany Petrom Pellegrinim. Za najhoršiu dohodu koalície považuje, že nebola schválená krížová kontrola ministerstiev. Poslanec Malatinec nebol na rokovaniach prítomný. Rokovania o postoch ministerstiev boli na úrovni predsedníctva, takže sa konali mimo poslancov. Andrej Danko tvrdí, že sa nemá starať do rezortov kultúry, no „ak podporím zákon o fonde na podporu umenia, o ktorom ma presviedčal osobne, že teda to bude proste dobré, že to bude fungovať, tak mám právo vstúpiť ako poslanec Národnej rady do diskusie a pripomienkovať tieto veci“.
Vyjadrenia o tom, že hymna nemá byť pre všetkých a náš čas sa kráti sú aj podľa slov poslanca Malatinca cez čiaru.
Zákon o športe
Vyhrotenie situácie predchádzalo zákonom o športe. „Proste sme sa o tom doťahovali a stále som čakal, že pozvú toho pána kolegu Migaľa na nejaké dohovory, alebo že si to ešte vysvetlia. No skúšali našu trpezlivosť, či teda to zmeníme, ten náš postoj.“ Aj v tomto prípade zlyhala komunikácia. “
„My nechceme tú vládnu koalíciu položiť, ale chceme, aby sme netlačili na pílu. Odložme to, poďme sa ešte rozprávať a vysvetlime si niektoré pozície poslancov,“ uviedol.
Platy pre zdravotníkov
Diskusia podľa poslanca chýbala aj pri platoch pre zdravotníkov. Prezident Peter Pellegrini, keď podpisoval zákon o väzení pre zdravotníkov, myslel, že ho nikdy nebude musieť použiť. To isté si myslel aj poslanec Malatinec. „Ja som si vypočul aj na Výbore verejnej správy rozhovor s pánom ministrom Šaškom a on povedal, že teda robia z neho človeka, ktorý chce fakt doktorov všetkých zatvoriť.“
„Chceme predsedu Národnej rady a verím, že už konečne bude mať strana Hlas nejakú pozíciu, ktorá v podstate prináleží našej strane.“ To, prečo má Andrej Danko takú silnú pozíciu, nechápu podľa Malatinca ani voliči Hlasu-SD. „To sa pýtam aj ja a stále apelujem aj na našich, že poďme na to razantnejším spôsobom povedať to, že áno, táto pozícia patrí proste Hlasu-SD.“
Názory v strane sa líšia
Vyjadrenie Róberta Puciho o tom, že aj Malatinec je ten, ktorý nemá skúsenosti, sa ho dotkli. „Viete, nemôže prísť na klub 15 minút pred hlasovaním niekto a povedať, že ideme hlasovať takto, takto, takto, takto. Bez toho by ste si to prečítali,“ uviedol k situácii v klube. „Ja som tiež bývalý člen strany Smer-SD. Ja som išiel za Petrom Pellegrinim a za jeho hodnotami, ktoré nastavil v strane. A v 2016 som vystúpil na sneme v Prešove a povedal som, že začnime počúvať ľudí odspodu. Od bežného človeka cez aj stranícke štruktúry, ktoré nám prinášajú témy a viac ich môžeme pretaviť do ďalšieho politického života. A normálne riešme veci, ktoré sa dotýkajú ľudí. A my sa tu doťahujeme. Proste to nepochopenie, že keď niečo chcete zlepšiť, tak zrazu ste rebel.“
Podľa poslanca sa o vylúčení zo strany zatiaľ nehovorí. V straníckej základni majú všetci štyria podľa jeho slov podporu, niektorí to chápu, niektorí sa ale pýtajú, či to chcú rozbiť. „Parlamentná demokracia nie je o tom, že som povinný stláčať gombíky. Ale už keď sa vyznám do kultúry a robím tam 30 rokov, a keď chcem niečo povedať v rámci tej kultúry, tak mám mať na to právo.“
Na otázku, kto je podľa poslanca zodpovedný za vládnu krízu, odpovedal, že od začiatku vlády do strany i bývalého predsedu strany Petra Pellegriniho útočí Andrej Danko. „Voliči sa pýtajú, ako môže taká malá strana rozhodovať o takých zásadných otázkach.“ Poslanec ďalej spomenul, že na jednej strane tvrdí Andrej Danko, že je strana nejednotná, na druhej strane mu z vlastného klubu odídu traja poslanci.
„Vôbec nepochybujem o tom, že pán Huliak aj objektívne si pýta rezort ministerstvo životného prostredia, pretože to bolo deklarované, len to vtedy zastavila asi pani prezidentka Čaputová,“ dodal. Podľa jeho slov Andrej Danko stále útočí na Petra Pellegriniho, Že údajne chce rekonštrukciu vlády a úradnícku vládu, čo sú podľa neho nezmysli. „Poznám jeho politiky a nemyslím si, že by to bol ochotný spraviť.“
Rada STVR a členovia rady
K tomu, aké mená sú pre poslanca neprijateľné v rade STVR, sa priamo nevyjadril. „Viem, že niektorí kolegovia majú výhrady k viacerým členom. Myslím, že to bude ešte zapeklité.“ Podľa jeho slov bude február horúci a naťahovať sa to bude dlhšie.
Vyjadrenia Petra Pellegriniho k Andrejovi Dankovi považuje za ľudské. „Aj prezident je len človek. Keď mu niekto stále vykrikuje od začiatku, ako sme v koalícii…“
Viac sa dozviete v rozhovore: