Parlamentných poslancov čaká takmer šesť týždňov bez rokovania. Aktuálne neprerokované body sa rozhodli presunúť si na ďalšiu schôdzu, ktorá sa začne v polovici apríla. Mnohí chcú čas využiť a ísť do regiónov medzi ľudí.
Opozícia v tom vidí zámer vládnej koalície kampaňovať pred prezidentskými voľbami či voľbami do európskeho parlamentu. Na poslednej schôdzi bola hlavnou témou novela trestných kódexov. Po jej viacerých úpravách sa poslanci rozhodli zvyšné body presunúť až na apríl. Až na dva body ide o výlučne opozičné návrhy. Viaceré strany preto postup koalície kritizujú.
„Ešte boli neprerokované body, o ktorých sme mali riadne rokovať, ale Peter Pellegrini si naplánoval voľno na predvolebnú kampaň,“ povedal poslanec Gábor Grendel.
Podobného názoru je aj predseda KDH Milan Majerský. Voľný čas však chce využiť naplno.
„To nie sú prázdniny, to je kampaň pre Petra Pellegriniho, povedzme si to priamo. Pre nás je to čas, aby sme po troch mesiacoch práce v Národnej rade, keď sme rokovali aj v noci, mohli ísť do regiónov medzi ľudí,“ povedal Majerský.
Koaliční poslanci chcú ísť medzi ľudí
Šéf poslaneckého klubu Hlasu SD Róbert Puci s argumentáciou opozície, že ide o politickú kampaň, nesúhlasí.
Pripomenul, že o presunutých bodoch už mohla opozícia rokovať minulý týždeň, no neurobila to.
„Všetky body, ktoré sa prehadzovali na parlamentnú schôdzu už raz mali možnosť prejsť a prepadli, pretože opozícia nebola schopná prísť a predložiť svoje návrhy,“ uviedol Puci.
Ján Richter zo Smeru SD však priznáva, že mnohí poslanci chcú ísť medzi ľudí. „Beží kampaň, v podstate jedna aj druhá. To nie len prezidentské voľby, ale súbežne aj kampaň k eurovoľbám. Myslím si, že takéto obdobie mimo parlamentu bude veľmi dôležité,“ dodal.
Roman Michelka z SNS hovorí, že posledné mesiace v parlamente náročné, keďže sa schôdze naťahovali. „Neexistuje toľko rokovacích dní v inom volebnom období ako je teraz. Mali sme sériu nepredstaviteľných obštrukcií,“ podotkol Michelka.
Hnutie Slovensko vyzvalo ďalšie opozičné strany, aby spoločne prekazili prázdninové plány koalície a zvolávali mimoriadne schôdze. Strana SaS sa však nechce nechať zatiahnuť do zbytočného politikárčenia.
Poslanci sa majú vrátiť do parlamentných lavíc 16. apríla.