„Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to aj čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku,“ okomentoval schválenie zákona generálny riaditeľ (GR) RTVS Ľuboš Machaj.
Podľa Machaja je smutné, že 35 rokov po páde komunizmu sa zdá, že štát je v rukách politikov a oligarchov.
Zároveň upozornil na riziká, ktoré predstavuje aplikácia legislatívy v aktuálnej podobe. Poukázal na to, že zákon dostatočným spôsobom nerieši prechodné obdobie, v ktorom bude inštitúcia bez generálneho riaditeľa a kontrolného orgánu Rady STVR, zákon sa podľa neho nezaoberá ani systémovým riešením procesov zmien súvisiacich s prechodom na novú inštitúciu v oblasti administratívy, ekonomického a finančného riadenia.
„Neurčenie presných procesov v rámci zmeny RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie i ohrozeniu výroby,“ varoval Machaj. Zopakoval tiež svoje výhrady k nejasnosti kompetencií a úloh novovzniknutej Etickej komisie a obavy z možnej cenzúry vysielania.
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) oznámilo, že dá zákon preskúmať Ústavnému súdu. „Parlament definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá – RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR. Je to hanba vládnucej koalície a zároveň hanba Slovenska,“ povedal predseda NR SR Michal Šimečka. Zákon kritizovali aj ostatné tri opozičné strany.
Už minulý týždeň sa niektorí pracovníci RTVS pripojili k výstražnému štrajku, ktorý zorganizovali nespokojní zamestnanci v súvislosti s pripravovanou novou legislatívou. Včera popoludní protestovali opäť pri sídle parlamentu.
Progresívne Slovensko už počas parlamentnej rozpravy k zákonu o STVR avizovalo, že ak ho prezident podpíše, dá ho preskúmať Ústavnému súdu.