Vo štvrtok v parlamente schválili poslanci nový zákon o verejnoprávnej Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), ktorý opozícia označila za prostriedok na prevzatie kontroly nad verejnoprávnou televíziou súčasným kabinetom premiéra Roberta Fica. Norma predpokladá, že generálny riaditeľ súčasnej RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) predčasne skončí vo funkcii.
Proti zmenám opakovane protestovali niektorí zamestnanci RTVS a aj opoziční poslanci, ktorí včera pred hlasovaním v Národnej rade opustili rokovaciu sálu.
Ak nový slovenský prezident Peter Pellegrini zákon podpíše, do platnosti vstúpi začiatkom júla. Pellegrini bol do začiatku júna šéfom vládnucej strany Hlas sociálnej demokracie, ktorej poslanci pri hlasovaní v parlamente zákon o STVR podporili.
Podľa schváleného zákona RTVS zanikne a nahradí ju STVR. Do zvolenia jej prvého generálneho riaditeľa bude stanicu viesť zástupca, ktorého vymenuje predseda parlamentu. Ďalšieho riaditeľa STVR na plný úväzok bude voliť nová Rada pre televíziu a rozhlas, keďže aj doterajším členom Rady RTVS sa končí funkčné obdobie.
Súčasný generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj nastúpil do funkcie na prvé päťročné funkčné obdobie predminulé leto, keď ešte neboli pri moci súčasné slovenské vládne strany. Parlament zároveň rozhodol, že Machajov nástupca bude mať vyšší plat, rovnako ako noví členovia Rady STVR.
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová pri zdôvodňovaní zákona pred poslancami argumentovala tým, že RTVS postupne začala strácať prvky objektivity a rezignovala na vyváženosť.
Čierny deň pre mediálny priestor
Súčasný manažment RTVS rešpektuje schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), zároveň ho však vníma ako krok proti verejnoprávnosti. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré vedenie telerozhlasu poslalo TASR.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)