fbpx

Poslanci posunuli zákon o STVR do 2. čítania. Štrajky naďalej pokračujú

Reklama
Na snímke zamestnanci verejnoprávneho média pred budovou Slovenského rozhlasu pri proteste. Zdroj: X/Denník SME

Obávajú sa, že ide o hrozbu zásahu do ústavných práv občanov a že sa to neskončí zamestnancami a spolupracovníkmi RTVS. „Obávame sa zvyšovania politickej kontroly celého mediálneho priestoru aj života bežných občanov. Objavili sa už napríklad úvahy o zmene zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Nejde teda len o nás, zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, ale aj o práva širokej verejnosti,“ dodáva.

Odborné výhrady kompetentných nezaujímajú

Majú tiež obavy, že posilnenie politickej kontroly novej STVR ohrozí základné princípy slobodnej tvorby v demokratickej spoločnosti, ako je redakčná nezávislosť, ochrana zdroja informácií, slobodu prejavu či právo na ochranu súkromia a rodinného života tvorivých pracovníkov RTVS.

„Slovné spojenie „normalizácia vzťahov“ po pokuse na atentát na premiéra Roberta Fica, ktorý sme všetci odsúdili, naberá úplne iný rozmer,“ pokračuje tým, že včerajšie vystúpenia poslancov zákonodarného zboru ukázali, čo si v prípade verejnoprávneho vysielateľa pod pojmom normalizácia viacerí poslanci predstavujú.

„Naše obavy a napätie z ďalšieho vývoja našej spoločnosti RTVS rastú. Ukázalo sa, že odborné výhrady domácich, zahraničných a medzinárodných organizácií parlament nezaujali. Nezaujal ich ani náš list, ktorým sme upozorňovali na riziká nového zákona, ktorý výrazne zmení mediálne prostredie nielen počas vládnutia súčasnej koalície, ale aj v budúcnosti,“ napísali s tým, že stredajšie vyjadrenia predsedu rady na adresu zamestnancov a spolupracovníkov RTVS vnímame ako bezprecedentné a ponižujúce.

Zostávajú v štrajkovej pohotovosti

„Z týchto dôvodov zostávame v štrajkovej pohotovosti a v najbližších hodinách a dňoch sa rozhodneme, ako budeme ďalej postupovať,“ hovorí Štrajkový výbor a vyzýva aj kolegov v médiách a v kultúrnej obci, aby sa pridali k ich štrajkovej pohotovosti, prípadne aby ich v ďalších krokoch podporili symbolicky alebo podpornými stanoviskami.

„Musíme si všetci uvedomiť, že nejde len o poruchu vo vysielaní, ale o systematický pokus oklieštiť právo na slobodu prejavu a právo na slobodný prístup k informáciám. Na dlhé roky dopredu,“ konštatuje na záver.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie