fbpx

Poslanci posunuli zákon o STVR do 2. čítania. Štrajky naďalej pokračujú

Reklama
Na snímke zamestnanci verejnoprávneho média pred budovou Slovenského rozhlasu pri proteste. Zdroj: X/Denník SME

Národná rada SR v prvom čítaní schválila ostro sledovaný vládny návrh Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Zareagoval na to aj Štrajkový výbor zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, ktorých sa tento zákon týka. Upozorňuje na nezvratné dôsledky nielen pre nich, zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, ale aj na povesť Slovenska v zahraničí, či na práva divákov verejnoprávneho vysielateľa. Informuje o tom portál topky.sk.

Rozhlas a televízia Slovenska sa má zmeniť na STVR. Orgánmi STVR majú byť rada a generálny riaditeľ. Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Jej úlohou má byť sledovanie dodržiavania štatútu pracovníkov a spolupracovníkov STVR a iných etických princípov. Riaditeľa by mala voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry SR, vyplýva to z návrhu zákona o STVR, ktorú v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

Zamestnanci a spolupracovníci RTVS združení v Štrajkovom výbore zostávajú naďalej v štrajkovej pohotovosti.

„Ocitli sme sa tak opäť o krok bližšie k možnosti reálnej deštrukcie princípov verejnoprávneho vysielania, k zániku RTVS a k vzniku Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) so silným vplyvom vlády na obsah vysielania, relácie a prácu zamestnancov a spolupracovníkov RTVS,“ hovorí Štrajkový výbor vo zverejnenom stanovisku.

Podľa neho všetky politické reálie nasvedčujú tomu, že nová Rada STVR bude pod kontrolou Slovenskej národnej strany, ktorá do kresla ministerky kultúry menovala jednu z ústredných postáv takzvaných alternatívnych médií. Obávajú sa, že z tohto prostredia budú aj niektorí nominanti Rady STVR či takzvanej etickej komisie STVR.

Obávajú sa kontroly súkromného života novinárov

„Podľa včerajších vyjadrení niektorých koaličných poslancov bude mať takzvaná etická komisia zo zákona, možnosť posudzovať nielen pracovné postupy, ale dokonca aj súkromný život novinárov, tvorivých pracovníkov a vlastne všetkých zamestnancov RTVS. Priamo za rečníckym pultom parlamentu sa objavili predstavy aj o kontrolovaní súkromných statusov novinárov či ich vystupovania v osobnom a rodinnom živote. Tieto vyjadrenia vnímame už teraz ako bezprecedentné verbálne zastrašovanie, a obavy z autocenzúry a cenzúry vysielania nového verejnoprávneho vysielateľa naberajú čoraz väčšie rozmery,“ hovorí Štrajkový výbor.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie