Kolíková: V prípade postoja Európskej komisie bol na začiatku kľúčový problém ten, že tú hanebnú novelu trestných kódexov, čo je pomaly napísaný nový trestný zákon a nový trestný proces, priniesol „pod pazuchou“ minister spravodlivosti 6. decembra, takto pred rokom, s tým, že sa zo dňa na deň má zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a nanovo sa majú napísať tresty aj za trestné činy korupcie. Bez akejkoľvek diskusie sa mali nanovo nastaviť hranice, odkiaľ to už bude trestný čin krádeže. Nikdy k tomu neprebehla odborná diskusia, nehovoriac, že aj v zmysle zákona máte mať proces pripomienkovania. Všetko malo platiť zo dňa na deň. Ja si neviem predstaviť iný nezodpovednejší prístup k spravodlivosti a k bezpečnosti, keďže súdy, prokurátori, vyšetrovatelia musia mať vždy čas na to, aby sa pripravili. Rovnako aj policajný zbor, kedy trestné činy už nebudú činmi, ale priestupkami.
Zareagujem na štatistiky k trestným činom. Samozrejme, že už nemôže byť toľko trestných činov krádeže, keď nám spadli do priestupkov. Keď sa bavíme o zločinnosti a na čo sme upozorňovali, je, že takýmto spôsobom vytvoríme skutočný raj pre korupciu, pretože je veľmi ťažké ju stíhať. Neviem, či sa ideme pretekať v tom, že už nemáme trestné činy korupcie. Pamätám si, keď ešte pán poslanec Gašpar ako prezident policajného zboru veľmi famózne ohlasoval korupciu na vysokej škole ohľadom klobások a 30-eurových úplatkov pre vyučujúceho, že to bola pomaly jedna z najväčších káuz, ako keby tu žiadna iná korupcia nebola. Akonáhle vyšetrovatelia a prokuratúra začali vyšetrovať korupciu, ktorá sa týka nominantov tejto vlády, tak zrazu NAKA, ktorú vytvorila táto vláda, už nie je dobrá.
Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý chránil premiér Fico a zachránil ho pred Harabinom a Mečiarom, ktorí ho chceli zrušiť, a tiež NAKA, a nakoniec aj špecializovanú prokuratúru a Špecializovaný trestný súd, tak sa zachránili práve preto, že vtedy premiér Fico rozumel, aj sa jasne vyjadril, že takéto špecializované inštitúcie tu potrebujeme a chceme naozaj bojovať s korupciou a organizovaným zločinom. Máme tu súdy, takže darmo hovoríme, že vyšetrovatelia alebo prokurátori mali niečo manipulovať, keď vždy o tom rozhodne súd. A potom je to prvostupňový súd, odvolací súd, potom prípadne Ústavný súd. Máme niekoľkostupňové inštitúcie, kde všetky námietky, ktoré môže aj pán poslanec ako obžalovaný všade uplatniť, a ak sú odôvodnené, tak im bude vyhovené. Nemusíme teraz meniť celý proces, brať vyšetrovateľom a prokurátorom prípady, trhať im z rúk spisy, aby sa v tej veci nekonalo, zmeniť procesné pravidlá tak, že sa už v tom ani vyšetrovať nemôže. Toto ukazuje, že za tým nebol jasný, čestný úmysel.
Kľúčová vec, ktorú Európska komisia vyčítala a túto vládu žiadala, aby počkala, rozprávala sa s ňou o nízkych trestoch, ktoré boli nastavené pre korupciu, o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, a že prípady mali dostať prokurátori, ktorí nie sú pripravení na takúto trestnú činnosť. Hlavne ju zaujímali európske peniaze, čo sa jej dodatočne podarilo presadiť. Máme dnes dvojaký meter, niekoľkokrát sme to opravovali v parlamente, čo tiež ukazuje, že to bolo celé zle nastavené a v rozpore aj s európskymi štandardmi. Určite sme sa ničomu nepriblížili, práve naopak, vzdialili sme sa, ale aspoň pre európske peniaze sme sa znovu priblížili a vrátili späť k európskym štandardom. Čo je podľa mňa úplne absurdné, že na jednej strane sa táto vláda bije do pŕs o národné záujmy, ako oni bojujú a chránia ich, a na druhej strane tie národné peniaze si nechajú ukradnúť, ale na európske máme prísnejší materiál.
Chýba nám teda Úrad špeciálnej prokuratúry?
Kolíková: Myslím, že jednoznačne chýba a teraz sa dodatočne vytvorila osobitná zložka na Generálnej prokuratúre, ktorá má prioritne chrániť európske peniaze.
Gašpar: Nie je to ani tak. Tá zložka vznikla preto, aby prokurátori robili nie priamy dozor nad vybranými trestnými stíhaniami, ale skôr kontrolnú, metodickú a dohľadovú činnosť, ako keby nadstavba dozoru. Ak aj budú robiť nejakú dozorovú činnosť, bude len výberovým rozhodnutím generálneho prokurátora v ojedinelých prípadoch, takže to je zase len zavádzanie.
Kolíková: Ale pre európske peniaze to majú, lebo je to jasne povedané v zákone.
Gašpar: Povedali ste, že sme znížili tresty korupcie. My sme ich nastavili len na úroveň okolitých krajín.
Kolíková: Aj Ústavný súd povedal, že to nie je pravda.
Gašpar: Je to na úrovni okolitých krajín a platí to aj o ekonomických trestných činoch, týkajúcich sa finančných prostriedkov Európskej únie a podobne.
V prípade európskych peňazí sú tresty nastavené vyššie.
Gašpar: Nie, tu bola obava, či to budú vyšetrovať ako korupciu špecialisti, alebo nie. Na policajnej úrovni to naďalej budú robiť policajti, ako aj predtým, a určite lepší špecialisti ako Čurillovci, ktorí nikdy korupciu nevyšetrovali, až kým nezačali robiť politické kauzy postavené na ničom inom, len na nejakých kajúcnikoch. Ja som na korupcii prežil nejakú dobu, pretože som robil riaditeľa Úradu boja proti korupcii a viem, ako sa korupcia dokazuje. Kedysi mali špecializované zložky, ako bola prokuratúra a súd, požiadavku ju zdokumentovať online v čase, keď sa diala. Takéto nezmyselné dokazovania, ako sa dejú, že spätne 7-8 rokov dozadu na jednom výsluchu, čo je špecialita rokov 2020-2023. A robili ju vybraní sudcovia, ktorí boli zapojení v tom systéme.
Poviem to rovno, tu pani poslankyňa hovorí, že ten systém má opravné prostriedky a nemusím sa báť, všetko sa rozhodne. Ako, že sa nemusím báť? Podal som sťažnosť proti uzneseniu a uznesení obvinenia, o ktorom má rozhodnúť dozorový prokurátor ako nezávislý od vyšetrovateľa, ktorý ma obvinil. A oni si na telefóne dohadujú, ako to vybavia, tykajú si a bavia sa o tom, kedy pôjdu spolu piť. Akú máte šancu na takýto opravný prostriedok, že vám bude vyhovené? Nemáte žiadnu šancu.
A aby ste vedeli, Úrad špeciálnej prokuratúry nahradilo 8 krajských prokuratúr. Do vyšetrovania o dozorovej činnosti nad korupciou a niektorými špecializovanými trestnými činmi je zapojených oveľa viac prokurátorov ako na Úrade špeciálnej prokuratúry. Platí to aj o policajných zložkách. Tí, ktorí v minulosti robili korupciu alebo poškodzovanie finančných záujmov EÚ, s ňou robia aj naďalej a určite kvalifikovanejšie ako skupina okolo Čurillovcov.
Takže podľa Vás je teraz zvýšená ochrana. Niekoľkokrát ste spomenuli Čurillovcov. Je to téma, ktorá už presahuje niekoľko volebných období. Ešte bývalý predseda parlamentu Boris Kollár ich označil pojmom „čurillovská mafia“. V tejto veci bol aj vypovedať na súde, kde povedal, že použil ako politik expresívny slovník, že s „mafiou“ to tak nemyslel…
Gašpar: Ale trafil sa…
…treba ale povedať, že Čurillovci boli vyšetrovaní a obvinení z manipulovania s výpoveďami kajúcnikov, a boli postavení mimo službu. Vieme, že Úrad na ochranu oznamovateľov im uznal 90-tisícové odškodné, ktoré im štát musí zaplatiť…
Kolíková: Je to 90-tisíc eur pokuty pre ministerstvo vnútra za to, že ich postavilo mimo službu. Nie je to odškodné pre nich. Ministerstvo vnútra porušilo zákon, keď s Úradom na ochranu oznamovateľov vôbec nekonzultovalo pred rozhodnutím, že ich odstavia od služby.
Ale to je také odškodné za to, že ich odstavili…
Kolíková, Gašpar: Nie, to je pokuta za porušenie zákona medzi dvoma úradmi.
Čiže oni z toho nič nedostanú?
Kolíková: Nie, vôbec nič.
Gašpar: To by teda bolo…
Teraz ešte aj operatívci boli zadržaní, rozhodovalo sa o tom, či budú aj vo väzbe. Sú obvinení z marenia spravodlivosti. Ako vnímate túto kauzu, keď vidíme, že aj súčasná vláda o nich hovorí, aj pán Gašpar povedal, že slovo „mafia“ je výstižné, keď manipulovali s výpoveďami kajúcnikov, že tu bola nejaká organizovaná skupina, ktorá možno neprávom stíhala ľudí. Ako vnímate vývoj v kauze Čurillovcov, ktorí napísali aj knihu a hovorili o politickej šikane?
Kolíková: Z informácií, ktoré už sú medializované, vyplýva, že tí vyšetrovatelia úplne náhodou prišli na túto korupčnú trestnú činnosť na vysokopostavených miestach. Keď odhaľovali organizovanú kriminalitu, popri tom sa tieto trestne stíhané osoby k tomu doznali, že k nim zaviedla tá niť. Vyplýva to aj logicky z vyjadrení. Určite by neodhaľovali zo všetkého toľko, keby neboli tlačení súčasnou vládou, aby ich úplne vytlačili, nielen z policajného zboru, ale na okraj celej spoločnosti za to, že veľmi dôsledne vyšetrovali trestné činy, ktoré mali na stole. To, že je manipulácia okolo nich, je naozaj pomsta a vojna v polícii, čo robí táto vláda. Tá vláda, ktorá nám sľubovala pokoj a stabilitu, namiesto toho doniesla agresívnu politiku a pomstu. Presne sa to ukazuje aj ohľadom kauzy týchto vyšetrovateľov.
Vždy, keď sa to dostalo na súd, či už to súviselo s väzbou prvých vyšetrovateľov okolo skupiny Čurillovcov, tak krajský súd jasne povedal, keď ich prepustil na slobodu, že nevidí opodstatnenie pre samotné trestné stíhanie. Ďalšie stíhanie, ktoré bolo na Mestskom súde Bratislava I ohľadom inej skupiny, tak povedal presne to isté, že nevidí žiadnu logickú súvislosť medzi ich obvinením a medzi tým, za čo majú byť trestné stíhaní. Nie, že nevidel dôvod na väzbu, on vôbec nevidel dôvod na trestné stíhanie, čo povedal súd. Musím dodať, že toto súd povie vo veľmi výnimočných prípadoch. V zásade sa venuje pri otázkach väzby, či osoba, ktorá je obvinená, neutečie, alebo či bude pokračovať v trestnej činnosti, či bude ovplyvňovať svedkov. Tomuto sa kľúčovo venuje, ale keď sudca sa vyjadrí, že nie je ani dôvod na trestné stíhanie, znamená to obludnosť v samotnej veci.
Stalo sa to prvýkrát, keď skupina okolo vyšetrovateľa Čurillu bola zobratá do väzby, a aj teraz. Takže súd ukazuje, že ide o manipuláciu.
Vidíte v tom nejakú účelovosť?
Kolíková: To je jednoznačne účelovosť. Raz príde k tomu, že títo vyšetrovatelia budú musieť byť v nejakej miere rehabilitovaní, lebo to bude odkaz čestným policajtom aj spoločnosť, že sa tu oplatí čestne žiť.
Gašpar: Na to, čo ste tu povedali, treba mať silný žalúdok. Keď rozdelíme tieto dve kauzy, tak v prvej kauze ich okresný súd prvýkrát zobral do väzby a Čurillovci začali okamžite naháňať sudcu Kapinaja.
Kolíková: Neviem, ako ho naháňali, keď boli vo väzbe.
Gašpar: Otvorili si spis, išli ho stíhať.
Kolíková: Čiže tí, ktorí boli vo väzbe, ho išli stíhať?
Gašpar: Skúste mi neodpovedať na otázky… Čurillovci okamžite zaútočili na všetkých, ktorí prišli na to, čo robia, akým spôsobom vyšetrujú, ako manipulujú s kajúcnikmi a akým spôsobom spolupracujú s niektorými prokurátormi a sudcami. Sú o tom hodiny nahrávok, dva terabajty dôkazov ich vlastných vyjadrení a vy to bagatelizujete a postavíte ich pomaly do roviny, že oni sú tí ublížení. Kedy bol zverejnený čo i len jeden údaj o tom, že by niekto zasahoval do ich rozhodovania? Dovolím si povedať, že ten krajský súd, ktorý prvýkrát púšťal Čurillovcov po dvoch týždňoch z väzby, to bol senát, o ktorom by som tu vedel veľa rozprávať a ktorý bol podľa mňa účelovo ovplyvnený v ich prospech. Okrem toho máme rozhodnutia súdov a mediálne výstupy voči sudcom.
Kto sa bude v týchto podmienkach vystavovať lynču, ktorý predvádza Denník N, Aktuality a SME? Tí, ktorí sa angažujú na ich obranu, vytvorili takú verejnú mienku okolo Čurillovcov, lebo vedia, že keď začne čo i len jeden rozprávať, tak skladačka z domina začne jedna po druhej padať. Dozvieme sa úplné detaily, ako to bolo a dnes už vieme veľa vecí, ako poškodený mám prístup k niektorým výsluchom, o ktorých vy neviete. Preto ma prekvapuje, že hovoríte o tom, že je všetko v poriadku a že sú to ublížení a poškodení. Ich obvinenie je pritom skutočne postavené nielen na výpovediach kajúcnikov, ale aj na dôkazoch, ako sú listinné dôkazy, časti spisov, ako sú odposluchy…
Kolíková: Ten sudca to zjavne nevidel, ani senát v prvom prípade, ani teraz.
Gašpar: Je tu rôzny meter. Kto by si dovolil polemizovať s nimi tak, ako tento sudca rozhodoval, v čase v rokoch 2020-2023? Veď by okamžite išli po tom sudcovi.
Spomenuli sme knihu Čurillovci, ktorú písal ich dvorný mediálny obhajca Marek Vagovič. A čo kniha od pána Rybára? Tej sa robí tiež taká reklama? Tiež sa dozvieme, čo sa dialo okolo kauzy advokáta Rybára?
To, že niekto robí reklamu… Pán Rybár si tiež mohol zabezpečiť lepšiu reklamu…
Gašpar: Ale ja nechcem, aby ste v relácii vytvárali o nich obraz, že sú to obete. To je absurdné.
Nikto nevytvára ten obraz, je tu jedna aj druhá strana, máte rovnaký priestor…
Gašpar: Taký obraz tu ponúkla pani Kolíková, že sú obete, chudáci, ktorí sú šikovaní štátom.
Kolíková: Veď to aj sú obete, Vám sa to nepáči, ale je to tak.
Gašpar: Ja neviem o tom, že by niekto zasahoval do ich činnosti. Báli sa tu urobiť kvalifikáciu, ktorú by si zaslúžili už dávno, a to je zločinecká skupina. Taká kvalifikácia mala byť.
Nevytvára sa žiadny obraz, práve preto tu máme obidve strany…
Gašpar: Potreboval som to ale povedať, lebo je absurdné, keď niekto tvrdí, že voči nim sa deje nejaká skrivodlivosť alebo neprávo. Všetko, čo je na tých dôkazoch, je potom čo? Vy ste určite dostali spravodajské informácie o tom, čo sa spravodajskou službou zistilo o manipuláciách trestných stíhaní.
Prvýkrát na Slovensku odsúdili za daňový podvod bývalého prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Pán Gašpar, vy ste spomenuli, že tie trestné kódexy mu pomohli, ale práve naopak, zobrali mu rentu a doživotnú ochranku. Už aj zažaloval Kanceláriu prezidenta SR, lebo si nárokuje, aby mu to nebolo zobraté.
Vytvára sa tu však obraz, kedy opozícia alebo niektoré médiá tvrdia, že keby Andrej Kiska nepriznal vinu a nezaplatil pokutu za neoprávnené vypýtanie vratky DPH na to, že náklady na prezidentskú kampaň napísal na náklady svojej firmy, tak by bol skutok premlčaný, nič by sa nestalo. Prečo by mal človek, ktorý bol odsúdený za trestný čin, poberať doživotnú rentu?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)