Voda sa na úľavu od pôrodnej bolesti používa od čias, keď mali rodičky prístup k zdroju nezávadnej a primerane teplej vody. V pôrodniciach sa s takzvanou hydroterapiou stretávame najčastejšie v podobe teplej sprchy alebo kúpeľa v prvej pôrodnej dobe. Teplá voda má pozitívny vplyv na rozbehnutie pôrodu a pomáha žene sa uvoľniť. Informuje mojezdravi.cz.
Niektoré ženy možnosť rodiť do vody neláka a naopak mnoho z nich po tom túži. Podľa odborníkov, má pôrod do vody svoje výhody, ale nie všetci odborníci sú pôrodu do vody naklonení.
Voda má veľmi pozitívny vplyv ako na rodičku, tak aj na dieťa. Plod žije deväť mesiacov v podobnom vodnom prostredí a pôrod do vody je pre ženu menej stresujúci, navyše teplá voda napomáha k uvoľňovaniu svalov, pôsobí relaxačne a mnohokrát môže predísť nástrihu hrádze. Pôrod do vody nie je vhodný pre každú ženu. Je dôležité, aby žena bola úplne zdravá, teda bez známok infekčného ochorenia. Pôrod do vody je tiež možný iba pri pôrode v termíne.
O tom, ako pôrody do vody prebiehajú, hovorí MUDr. Petrom Holbom, vedúci lekár Centra pôrodnej asistencie a zástupca primárky v Centre pôrodnej asistencie – pôrodnice Litoměřice. Toto pracovisko je jedným z mála, ktoré pôrody do vody ponúka.
Ako je zložité zaistiť čistotu vane či pôrodného bazénika? Ako prebieha dezinfekcia?
Príprava pôrodného bazénika je všeobecne zložitejšia a náročnejšia, než využitie plne automatickej pôrodnej vane.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)