fbpx

Poradie narodenia ovplyvňuje našu osobnosť a vzťahy. Aké sú dôvody?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: pixabay)

Napriek tomu, že máme so svojimi súrodencami veľmi pekné vzťahy, v priebehu života môžu nastať okamihy, kedy medzi nami vzniknú najrôznejšie nezhody.

Často je to dané emocionálnou či fyzickou vzdialenosťou, ktorá je daná vekovým rozdielom, rôznymi životnými zmenami, ale aj tým, v akom poradí sme sa narodili, píše portál novinky.cz. Súrodenci potvrdzujú našu históriu. Sú dôležitou súčasťou nášho rozprávania, aj keď na mnohé veci spomínajú inak. Zároveň vypĺňajú prázdne miesta v našich životoch. Dávajú zmysel veciam, ktoré občas nechápeme.

Bohužiaľ, nie každý má alebo mal kladný vzťah k svojim súrodencom. Rodinné spory môžu zanechať trhlinu, ktorú mnohí nedokážu napraviť. Stáva sa tiež, že napriek súrodeneckú lásku sa spolu súrodenci mimo domova nepriatelia a vzájomne sa nevyhľadávajú.

Rovnako ako iné vzťahy aj tie súrodenecké sa v každom prípade odrážajú na našich partnerských vzťahoch. Podľa odborníkov svoju rolu môže hrať aj to, v akom poradí sme sa narodili.

Prvorodené deti často modelujú správanie rodičov. „Radi preberajú vedenie a majú veľa sebavedomia,“ hovorí Kevin Leman, autor knihy Súrodeneckej konštelácie. Rodičia ich berú vážnejšie a to zvyšuje ich sebavedomie. Ľahko sa z nich môžu stať perfekcionisti. Môžu mať tiež problém priznať, keď sa mýlia. Prvorodičia môžu byť prehnane ochraniteľskí, váhaví a zároveň prísni a nároční.

Druhorodený sa často snaží od svojho staršieho súrodenca vymedziť. Často inklinuje k jeho pravému opaku. „Prostrední súrodenci sú ochotní a dobrí vo vyjednávaní. Zostávajú príjemní, uvoľnenejší a prikláňajú sa ku kompromisom. Zároveň dobre zvládajú sklamanie a majú realistické očakávania. Je u nich tiež najmenšia pravdepodobnosť, že budú rozmaznaní, naopak bývajú viac nezávislí. Bohužiaľ sú ale tiež často zanedbávaní a prehliadaní,“ upozorňuje psychologička Kristin Davinová.

Akonáhle príde posledné dieťa, rodičia majú tendenciu nechať veci plynúť. Najmladší súrodenci tak už nie sú vedení k takej zodpovednosti a je tak väčšia pravdepodobnosť, že budú bezstarostní, pohodoví, milujúci zábavu, teda aj v spoločnosti veľmi obľúbení. Tiež sa môže stať, že najmladší súrodenci sa stanú viac rozmaznaní a spurnejší.

Sú často najkreatívnejší, pretože trávia väčšinu času sami. Nechýba im sebavedomie, venujú značnú pozornosť detailom, preto sa im aj darí v škole. „Môžu ale byť tiež veľmi sebastrední, pretože sú zvyknutí cítiť sa dôležití,“ upozorňuje Davinová. Pokiaľ ale nie sú veci presne podľa ich predstáv, môžu byť oveľa viac frustrovaní ako ostatní. Podľa odborníkov sú náchylnejšie na perfekcionizmu viac ako prvorodené deti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie