Pre túto štúdiu Hazen a jeho tím prijali 20 zdravých dobrovoľníkov – nefajčiarov bez kardiovaskulárnych ochorení a bez anamnézy porúch krvácania. Desať dobrovoľníkov dostalo vodu zmiešanú s 30 gramami glukózy, zatiaľ čo ďalším desiatim dali vodu zmiešanú s 30 gramami erytritolu.
„Množstvo použitého erytritolu je presne to, čo je často obsiahnuté a konzumované v spracovaných potravinách a umelo sladených nápojoch,“ povedal Hazen, ktorý je vedúcim a zodpovedajúcim autorom tejto štúdie.
„Testovali sme priamo na ľuďoch účinok požitia erytritolu, pričom sme u každého subjektu porovnávali stav pred požitím a po požití. Tiež sme testovali účinok priameho porovnania s nápojom sladeným cukrom, aby sme zistili, či glukóza spôsobuje rovnaké účinky,“ dodal.
Po analýze výskumníci zistili, že účastníci, ktorí dostávali erytritol, zaznamenali zvýšenie hladín erytritolu v krvi viac ako 1000-krát.
Riziko vzniku krvných zrazenín
Vedci tiež zistili, že účastníci štúdie preukázali významné zvýšenie aktivity krvných doštičiek po požití erytritolu, čím sa zvýšilo riziko tvorby krvných zrazenín. Žiadna zmena sa však nezistila u účastníkov, ktorí konzumovali glukózu.
„V tejto malej skupine zdravých dobrovoľníkov ukazujeme, že po požití erytritolu sa krvné doštičky stali hypercitlivejšími – to znamená, že vykazujú silnejší stupeň aktivácie na submaximálny stimul, čo môže zvýšiť riziko krvných zrazenín,“ vysvetlil Hazen.
„Každý subjekt, pri každom vykonanom meraní, pri každej dávke/úrovni, ukázal zvýšenie potenciálu zrážanlivosti po pití erytritolu. V ostrom kontraste nebola pozorovaná žiadna zmena u účastníkov po konzumácii porovnateľného množstva glukózy. Aký má toto význam? Je to problém verejného zdravia,“ pokračoval.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)