fbpx

Populácia na Slovensku dosiahla vrchol. Bude už len klesať a hrozí výrazný tlak na verejné financie

Ilustračné foto. TASR/ Pavol Zachar, Martin Baumann

Demografický vývoj Slovenska ukazuje negatívny trend do budúcna. Populácia už dosiahla kulminačný bod a starnutie obyvateľstva bude v ďalších rokoch napredovať a prinesie veľa výziev. Zmeniť tento vývoj už nedokáže ani migrácia.

Podľa prognóz Národnej banky Slovenska starnutie slovenského obyvateľstva naberie rýchlo na obrátkach a odzrkadlí sa to aj v nárokoch na verejné financie, píše portál openiazoch.zoznam.sk. Výdavky, ktoré krajina bude musieť vynaložiť v súvislosti so starnutím populácie totiž oproti aktuálnemu stavu narastú o niekoľko miliárd eur.

Kulminačný bod máme za sebou

Starnutie obyvateľstva, nielen na Slovensku, je čoraz väčšou výzvou. Ako ďalej konštatuje Národná banka Slovenska (NBS), dlhšia očakávaná dĺžka života spolu s klesajúcou pôrodnosťou spôsobuje, že do dôchodku odchádza väčšia skupina ľudí, než je skupina produktívnych jedincov vstupujúcich na trh práce. To vedie k znižovaniu počtu obyvateľov v druhej menovanej skupine.

Očakávania v demografickom posune predstavujú podľa centrálnej banky významné ekonomické a sociálne výzvy, ktoré zahŕňajú zníženú ponuku práce, možný pokles produktivity a zvýšený tlak na verejné financie v dôsledku vyšších nákladov na dôchodky, zdravotnú i sociálnu starostlivosť. „Riešenie týchto problémov vyžaduje politiky na zabezpečenie fiškálnej udržateľnosti a udržanie hospodárskeho rastu,“ upozorňuje NBS.

Populácia Slovenska kulminovala v roku 2021. Mierny nárast eviduje v rokoch 2022 a 2023 z dôvodu vojny na Ukrajine, ktorá populačnú krivku navýšila o približne 300-tisíc ľudí, avšak pomaly sa dostávame späť ku klesajúcemu trendu.

Podľa Štatistického úradu od obdobia koronavírusu v roku 2020 začali úmrtia prevyšovať prírastok obyvateľov. „Pokles celkového počtu obyvateľov SR v roku 2023 ovplyvnil najmä prirodzený úbytok obyvateľstva. V priebehu minulého roka v SR zomrelo viac ako 54,1-tisíca osôb a živo sa narodilo viac ako 48,6-tisíca detí. Došlo teda k prirodzenému úbytku obyvateľov na úrovni 5,5tisíca osôb,“ píše web Štatistického úradu.

Tento vývoj nezvráti ani čistá migrácia. Tá predstavuje rozdiel medzi tými, ktorí na Slovensko prídu a ktorí ho opustia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie