V USA za posledných niekoľko rokov skončil rekordný počet fariem. Išlo najmä o tie malé, veľkým priemyselným podnikom sa naopak darí expandovať. Úspešne čerpajú dotácie od daňových poplatníkov, rozširujú sa na americký vidiek a preberajú menšie farmy, ktorým sa toľko nedarí.
Počet fariem v Spojených štátoch sa za posledných päť rokov znížil o 7 percent na 1,9 milióna. Pritom v roku 2000 ich bolo celkom 2,2 milióna, v 30. rokoch minulého storočia dokonca 7 miliónov. Počas posledných 24 rokov zároveň v USA ubudlo zhruba 8 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá ustúpila rozrastajúcim sa mestám, solárnym farmám či priemyselnej výstavbe. Informoval o tom britský denník The Guardian.
Americkí farmári sa musia v posledných rokoch vyrovnať s mnohými komplikáciami, či sú to extrémne počasie, klimatická kríza alebo značné cenové výkyvy. Niektorí farmári majú problém s prístupom k verejným dotáciám aj niektorým úverom. Byrokratická náročnosť navyše prispieva k tomu, že sa darí hlavne veľkým hráčom, ktorí ovládajú asi dve tretiny americkej poľnohospodárskej pôdy.
Dáta ukazujú, že v posledných piatich rokoch sa znížil aj počet černošských farmárov, a to zhruba o 8 percent. V roku 1910 ich bolo viac ako 1 milión, v roku 2022 už len 41 807 a ich počet sa zároveň ďalej každoročne prepadá. Bidenova administratíva sa síce snaží ich finančne podporovať, do praxe sa ale táto politika zatiaľ príliš neprepísala.
Malé farmy s dotačným systémom bojujú
Aj vďaka koronavírusovej pandémii však americkí poľnohospodári ťažia z rekordného množstva finančných prostriedkov, ktoré im štát poskytuje. Počet fariem, ktoré tieto dotácie čerpajú, sa však za posledných niekoľko rokov znížil, a to až o 25 percent. Opäť sa ukázalo, že zo systému dotácií profitujú hlavne väčšie a bohatšie podniky. Firmy s tržbami nad 50-tisíc dolárov (cez 46-tisíc eur) za rok totiž dostali zhruba 64 percent dotácií, hoci z pohľadu štruktúry to bola len zhruba desatina z celkového počtu žiadateľov.
Štatistici tiež zistili, že počet mliečnych fariem v USA sa za posledných päť znížil o viac ako tretinu, bravčových fariem je o 9 percent menej a o 7 percent sa zredukoval aj počet podnikov špecializujúcich sa na chov hovädzieho dobytka.
Dáta tiež ukazujú, že celkový počet hospodárskych zvierat sa nijako neprepadol, viac sa teda koncentrujú do už existujúcich spoločností. Najviac obľúbené sú v USA ošípané, dobytok, kurčatá a ovce. Zvlášť farmy na chov hydiny sú čoraz obľúbenejšie, za posledných päť rokov stúpol ich počet o 17 percent.
Experti dodávajú, že dominancia veľkých priemyselných fariem má svoje negatíva. Zvieratá musia často bojovať s náročnými životnými podmienkami, mnohokrát sú tieto prevádzky spojené aj so značnými zápornými vplyvmi na kvalitu vôd a ovzdušia, uzatvára The Guardian.