Napríklad na Euro 2016 letel vtedajší prezident Andrej Kiska sprevádzaný oficiálnou delegáciou. Dokonca na zápase sedel vedľa anglického princa Williama.
„Cesta sa do istej miery môže zdať ako plytvanie verejných prostriedkov, no je pravda, že pokiaľ poslúži na to, aby sa politici navzájom stretávali v neformálnej atmosfére, tak je to, pochopiteľne, celkom prospešná záležitosť ako prelamovať ľady a nadväzovať neformálne kontakty, ktoré sú v diplomacii veľmi dôležité,“ hovorí bývalý štátny tajomník MZV Martin Klus.
Ďalším veľkým športovým fanúšikom bol prezident Ivan Gašparovič. Osobne bol napríklad na olympiáde v Pekingu. Zimné olympijské hry v ruskom Soči zasa západní politici cielene bojkotovali. Podujatie bolo kritikmi vnímané ako propaganda Vladimíra Putina.
Všetky cesty obvykle skúma ministerstvo zahraničných vecí (MZV). Politikom dáva odporúčania a okrem toho zariaďuje prelet vládneho špeciálu.
„V takýchto služobných cestách rezort zahraničia figuruje ako informátor. To znamená, že informuje prostredníctvom protokolárneho odboru krajiny, cez ktoré štátny let letí. A, samozrejme, poskytuje aj plný servis v krajine pristátia. Pri takejto vysokej štátnej návšteve očakávam, že by tam mal byť prítomný aj samotný veľvyslanec,“ dodal Klus.
Za využívanie vládnej letky bol najviac kritizovaný Andrej Kiska. Súčasný prezident Peter Pellegrini zas v roku 2019 letel vládnym špeciálom na operetu do nemeckých Drážďan.
Keď sa Robert Fico stal prvýkrát premiérom, na služobnú cestu do Číny letel aj s celou delegáciou obyčajnou linkou z Viedne. Vyhlasoval vtedy, že Úrad vlády SR ušetril 2,5 milióna slovenských korún, píše portál.