Polícia zastavila vyšetrovanie predvolebného HOAXU: Mohol pritom zmeniť výsledok

Kauza deepfake nahrávky predsedu PS Michala Šimečku (vľavo) a novinárky Denníka N Moniky Tódovej (vpravo) zo septembra 2023 stále nepozná svojho autora. Zdroj: TASR/Martin Baumann; Instagram/todovamonika

Krátko pred predčasnými parlamentnými voľbami 2023 sa na internete začalo šíriť deepfake video, kde sa mal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka rozprávať s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou o zmanipulovaní volieb. Polícia však teraz pátranie v tejto veci stopla.

Autori nahrávky, ktorá začala kolovať na internete až počas volebného moratória, sa tak týmto štýlom mohli pokúsiť ovplyvniť výsledky volieb. Išlo však o deepfake, formu hoaxu, ktorá sa snaží pomocou umelej inteligencie napodobniť hlasy konkrétnych osôb. Aj napriek vyšetrovaniu príslušných orgánov sa však do dnešného dňa nepodarilo vypátrať pôvodcu tohto videa, píšu topky.sk.

Trestné oznámenie v tejto veci iniciovala Tódová spolu s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka. Polícia ho na prvý raz odmietla s tým, že aj keď očividne išlo o podvod, bol málo presvedčivý na to, aby dokázal ovplyvniť väčšiu časť voličov. Prokurátor však nariadil polícii prípad prešetriť.

Denník N, kde Tódová pracuje, teraz priniesol informáciu, že vyšetrovateľka okresného riaditeľstva v Bratislave prerušila trestné stíhanie s tvrdením, „že sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči konkrétnej osobe.“ Tódová prostredníctvom advokátskej kancelárie voči tomuto rozhodnutiu podala sťažnosť. Nepáčilo sa jej aj to, že polícia nevypočula bývalého sudcu Štefana Harabina, nakoľko mali nahrávku šíriť jemu blízke účty. Harabinov účet na Telegrame patril k tým prvým, ktorý nahrávku začali šíriť.

Nahrávku prevzal od účtu „Gabika Ha“. Rovnaké iniciály má aj Harabinova manželka Gabriela Harabinová. „Z dôvodu indícií naznačujúcich, že Štefan Harabin sa osobne pozná s danou osobou, je dôvodné predpokladať, že Štefan Harabin disponuje informáciami, ktoré môžu mať podstatný význam pre toto trestné konanie,“ uvádzajú v sťažnosti Tódovej advokáti. Namietali aj to, že vyšetrovateľka nepožiadala IT odborníkov o analýzu takzvaných metadát nahrávky ani sa nespojila s prevádzkovateľmi sociálnych sietí, cez ktoré sa deepfake šíril. O sťažnosti rozhodne prokurátor, ktorý môže polícii nariadiť, aby sa prípadom opätovne zaoberala.

Bihariová z PS: Vyšetrovateľka je bezradná

Irena Bihariová z Progresívneho Slovenska kritizovala vyšetrovateľku za nečinnosť. „Snaží sa zastaviť vyšetrovanie falošného videa, ktoré bolo vytvorené krátko pred voľbami. Vo videu je zobrazený náš predseda Michal Šimečka, ako údajne diskutuje s novinárkou Monikou Tódovou o manipulácii volieb. Ide o podvod,“ uviedla.

Poradila vyšetrovateľke, aby sa opýtala Štefana Harabina, pretože práve jeho blízky účet na Telegrame bol medzi prvými, kto video zverejnil. Nevie sa, prečo vyšetrovateľka nekontaktovala ani Harabina, ani jeho manželku, alebo prečo video neposlala na analýzu svojim kolegom z expertného oddelenia. To môže byť ďalším dôkazom, že Slovensko nie je schopné brániť sa hybridným hrozbám. Ak si ani polícia neuvedomuje riziko tejto novej hrozby, potom tu zrejme už nie sú žiadne odborné kapacity, ktoré by nás mohli chrániť, čo podľa nej zodpovedá postoju súčasnej vládnej koalície.

„Posledné rozhodnutie, ako ďalej v prípade postupovať, bude na prokurátorovi. Môžeme len dúfať, že aspoň on neprehliadne vplyv hybridnej hrozby pred voľbami, ktorú v súvislosti so Slovenskom spomínali aj svetové médiá. Inak sa Slovensko stane rajom pre domácich aj zahraničných aktérov,“ dodala.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie