VIDEO: Polícia v deň pohrebu Navaľného zadržala po celom Rusku desiatky ľudí

Reklama
Policajti (vpravo) pozorujú ľudí, ktorí kráčajú smerom na Borisovský cintorín počas pohrebu zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, kde ho pochovali v Moskve 1. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Počas podujatia dav skandoval heslá ako „Rusko bez Putina“, „Putin je vrah“, „Navaľnyj“ a „Neodpustíme“. Zaznievali aj protivojnové výzvy ako „Vráťte vojakov domov“ alebo „Nie vojne“. Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko trestalo kritiku a odpor voči „špeciálnej vojenskej operácii“.

Webová stránka Mediazona uvádza, že medzi smútiacimi boli aj „čudní ľudia v civilnom oblečení“, ktorým polícia dovolila dostať sa za oficiálne zátarasy po tom, čo ukázali čudné gesto. Portál ich označuje za policajných provokatérov, ktorí vyzývajú zúčastnených, aby ťahali na Kremeľ a ukončili svoje „otroctvo“.

Portál tiež informuje, že na stanici metra a na ceste od chrámu Ikony Matky Božej k cintorínu vznikli spontánne pamätníky Navaľnému. Objavili sa plagáty s heslami ako „Putin ho zabil, ale nezlomil“ alebo „Mŕtvy Navaľnyj je živší ako živý Putin“.

Prípravy na pohreb sprevádzali komplikácie. Navaľného tím uviedol, že mal problémy s hľadaním miesta, a vo štvrtok sa tiež ukázalo, že žiadna z pohrebných služieb nebola ochotná prevziať prevoz politikovho tela kvôli hrozbám.

Navaľnyj poukázal napríklad na korupciu v radoch ruského režimu na čele s prezidentom Vladimirom Putinom. Vo väzení bol od januára 2021, keď sa vrátil do vlasti z liečenia v Nemecku. Odsúdený bol postupne na 2,5 roka, deväť rokov a 19 rokov väzenia. Vinu poprel a svoje uväznenie pripísal snahe režimu umlčať disent. Jeho spolupracovníci tvrdia, že ho Putin dal zabiť.

BBC na svojej webovej stránke uviedla, že Rusko zažilo najväčšie opozičné zhromaždenie od uväznenia Navaľného v januári 2021. Skutočnosť, že úrady ho povolili, naznačuje, že Kremeľ sa mohol obávať nepovolenia pohrebu a mohol sa tiež obávať zatýkania smútiacich v kostole alebo na cintoríne, uviedla BBC. Podľa nej je však možné aj to, že úrady dnešný pohreb nepovažovali za významnú hrozbu.

Verejné demonštrácie sú v Rusku riskantné a zriedkavé, najmä od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, poznamenala agentúra Reuters s tým, že ruské bezpečnostné zložky za posledné dva roky zadržali viac ako 20 000 ľudí.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie