Slovenská polícia odhaľuje MÝTY: Toto je 9 vecí, ktorým ste možno mylne verili

Reklama
Polícia SR sa podelila o 9 najčastejších mýtov, ktoré o jej práci kolujú. Zdroj: TASR/Jakub Kotian; Facebook/ Polícia Slovenskej republiky

Existuje množstvo mýtov o polícii, ktoré si mnohí považujú za pravdivé, napríklad že polícia nemôže zastaviť vodiča, ak neurobil priestupok, alebo že nezvestnosť sa dá nahlásiť až po 24 hodinách. Slovenská polícia teraz objasnila tieto a ďalšie mylné predstavy, ktoré často pochádzajú z filmov alebo nesprávnych informácií.

1. Mýtus: Policajti odídu, ak ich nahlásite v dopravnom servise

Polícia vysvetľuje, že hoci sa môže zdať, že hliadky odchádzajú z nahlásených miest, ich pohyb závisí od vopred stanoveného plánu a operatívnych pokynov. Dopravný servis v rádiu teda neovplyvňuje ich prácu.

2. Mýtus: Policajt nemôže zastaviť vodiča, ak neurobil priestupok

Policajti majú právo zastaviť vozidlo aj bez toho, aby vodič spáchal priestupok. Kontroly môžu byť vykonávané aj preventívne, na overenie dodržiavania pravidiel cestnej premávky.

3. Mýtus: Polícia si necháva zhabané drogy

Podľa polície sú drogy zaistené pri zásahoch po expertíznom skúmaní zničené spálením. Domnienky, že by boli uskladňované ako tajná zásoba, sú teda nepravdivé.

4. Mýtus: Nezvestnosť sa nahlasuje až po 24 hodinách

Polícia upozorňuje, že hľadanie nezvestných osôb začína okamžite po nahlásení. Pri osobách, ktoré sú závislé na liekoch alebo sú maloleté, môže byť každá minúta rozhodujúca.

5. Mýtus: Policajné radary nie sú presné

Polícia používa merače rýchlosti, ktoré prechádzajú pravidelným overením a majú stanovenú toleranciu. Všetky sú certifikované a kontrolované podľa zákona o metrológii.

6. Mýtus: Polícia rozhoduje o treste páchateľa

V skutočnosti polícia len zhromažďuje dôkazy a vykonáva vyšetrovanie. Rozhodnutie o vine a treste vždy patrí súdu.

7. Mýtus: Polícia dáva pokuty, aby naplnila štátny rozpočet

Polícia zdôrazňuje, že ich cieľom nie je vyberať pokuty na obohatenie štátneho rozpočtu, ale zlepšiť bezpečnosť na cestách. Každá pokuta je dôsledkom priestupku vodiča.

8. Mýtus: Polícia preferuje skryté merania rýchlosti

Dohľad na cestách môže byť vykonávaný otvorene i skryto. Skryté merania sa využívajú tam, kde to vyžaduje situácia, no odkrytý dohľad má preventívny účinok.

9. Mýtus: Polícia nemôže vstúpiť do bytu bez príkazu na prehliadku

V niektorých urgentných prípadoch, ako je ohrozenie života, môže polícia vstúpiť do obydlia aj bez súdneho príkazu, čo je stanovené v zákone.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie