Stabilita v koalícii po zmene koaličnej zmluvy dlho nevydržala a v trojlístku sa pre nedávno zavedený zákon objavujú problémy.
V polovici februára sa po dlhých mesiacoch podarilo zahnať krízu, ktorá vládla v koaličnom trojlístku. Ako sme vtedy informovali, strany Smer-SSD, Hlas-SD a SNS pristúpili na zmenu koaličnej zmluvy.
Zmena koaličnej zmluvy
Smeru vtedy pripadlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.
Premiér Robert Fico zisk dvoch ministerstiev vysvetlil, že ich využije na stabilizáciu vládnej koalície a opätovné nadobudnutie väčšiny vládnej koalície v parlamente.
Mesiace mohla koalícia operovať len s krehkou väčšinou 76 poslancov namiesto pôvodných 79, čo sa prejavovalo napríklad pri otváraní schôdzí parlamentu, kedy bola Národná rada niekoľkokrát neuznášaniaschopná.
Pnutie vyvolala transakčná daň po pár dňoch
Stabilizovaná koalícia po dohode ale dlho nevydržala a už sa opäť objavili prvé problémy. Začiatkom apríla vstúpila do platnosti transakčná daň pre podnikateľov, ktorí z každého bankového prevodu odvádzajú určitú čiastku do štátneho rozpočtu, najviac však 40 eur.
Už prvé dni ukázali, že nová daň vyvolala v podnikateľskom svete veľký rozruch. Banky strhávajú poplatky z každého finančného prevodu a podnikatelia sa sťažujú na šokujúce sumy, ktoré im zo ziskov miznú.
Napríklad jedna gastro prevádzka, ktorá zdieľala screenshot platby s poslancom Júliusom Jakabom, zaplatila len za jeden deň 78 eur na transakčnej dani. To je suma, za ktorú by mohla najať dvoch až troch brigádnikov alebo nakúpiť suroviny na celý deň.
Na negatívny dopad na podnikateľov upozornil predseda SNS Andrej Danko, ktorý síce za daň hlasoval, ale teraz ju kritizuje a označil ju za „drzú“ a neefektívnu a domnieva sa, že nemá miesto v súčasnom daňovom systéme Slovenska.
„Je zrejmé z prvých dní, že táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov,“ znelo stanovisko SNS. Ďalej uviedli, že pokračovanie v jej uplatňovaní bez ohľadu na stav verejných financií je neakceptovateľné.
SNS deklarovala, že ak získa v budúcich parlamentných voľbách silnejší mandát, zrušenie transakčnej dane bude pre stranu jednou z hlavných podmienok vstupu do koalície. „Štát má dostatočné množstvo nástrojov, aby dokázal zabezpečiť svoje fungovanie bez ohľadu na zavádzanie takých ‚drzých‘ daní, akou je transakčná daň,“ uviedla strana.
Priklonil sa k Dankovi
Na Dankov postoj reagoval v nedeľu aj minister informatizácie, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Samuel Migaľ, ktorý je ochotný podporiť buď opravu zákona, alebo úplné zrušenie.
„My už sme v minulosti mali na túto tému debatu a pokiaľ s touto témou príde na koaličnú radu, tak ja si viem predstaviť, že vo mne nájde partnera na podporu zrušenia alebo nejakej transformácie tej transakčnej dane. A to z jednoduchého dôvodu, som osobne presvedčený o tom, že štát by pri konsolidácii mal v prvom rade hľadať vo svojich výdavkoch a nie rovno skočiť do toho, že bude brať ľuďom,“ vysvetlil Migaľ v relácii Politika 24 na Joj 24, upozornili Topky.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)