Životný štýl je dôležitý. Ak sa nenecháme pohltiť lenivosťou, nečinnosťou či leňošením, pohyb nás odmení. A to zdravším mozgom, odolnejším voči demencii, ukazuje nedávna štúdia.
Výskum bol rozsiahly, vychádzal zo skenov získaných magnetickou rezonanciou od viac ako desaťtisíc ľudí a potvrdil prepojenie medzi telom a mozgom. „Keď sa zistenia pridajú k štúdiám o význame stravy, sociálnych kontaktov a znižovania stresu, je to jasným dôkazom, že existujú faktory, ktoré môžu výrazne znížiť riziko Alzheimerovej choroby,“ povedal George Perry, šéfredaktor časopisu Journal of Alzheimer’s Disease. Pohyb, ktorý chráni mozog, nemusí zahŕňať obrovské množstvo mimoriadne namáhavej fyzickej aktivity. Správu priniesol portál iDnes.cz.
Stačí menej, ale pravidelne
V skutočnosti mali podľa článku pozitívny vplyv na mozog aj mierne fyzické aktivity, ako napríklad chôdza. Samozrejme, počíta sa aj beh, šport a silový tréning. „Zistili sme, že aj mierna fyzická aktivita, dokonca aj menej ako štyritisíc krokov denne, môže mať pozitívny vplyv na zdravie mozgu,“ zhrnul David Merrill, jeden z autorov práce. Dôležitá je však pravidelnosť.
Účastníci štúdie, ktorí dodržiavali aktívny životný štýl, sa mohli pochváliť väčšou hmotnosťou mozgu v kľúčových oblastiach. Išlo o šedú hmotu, ktorá pomáha spracovávať informácie, a bielu hmotu, ktorá spája rôzne oblasti mozgu, ako aj hipokampus, ktorý je dôležitý pre fungovanie pamäte, uvádza Neuro Science News. Ako presne pravidelná fyzická aktivita podporuje mozog, sa v práci neskúmalo. Portál Science Alert však uvádza, že existuje niekoľko mechanizmov. Konkrétne sa spomína zlepšenie prietoku krvi v celom tele vrátane mozgu a zvýšenie hladiny určitých proteínov, ktoré udržiavajú neuróny zdravé.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)