Podvod desaťročia: Ako zmizli českej firme iPhony za miliardy

Ilustračné foto. Zdroj: mamut.cz, Pexels/Gabriel Freytez

Internetový obchod Mamut.cz sa stal v Českej republike symbolom jedného z najväčších podvodov s elektronikou v histórii. Tento prípad, ktorý médiá nazývajú „podvod desaťročia,“ sa týka zmiznutia obrovského množstva luxusných zariadení Apple, vrátane telefónov a slúchadiel v hodnote miliárd českých korún. 

Mamut.cz, prevádzkovaný skupinou Plus4U, ponúkal krátkodobý prenájom elektroniky, najmä zariadení značky Apple. Tento systém bol navrhnutý tak, aby umožnil rýchle striedanie prenajímaných zariadení, ktoré zákazníci mohli využívať tri až šesť mesiacov. Dodávateľmi boli významné firmy T-Mobile a J&T Leasing, pričom distribúciu pre zákazníkov zastrešoval podnikateľ Břetislav Janoušek. Podľa Vladimíra Kovářa ml., predsedu predstavenstva Plus4U, bol systém navrhnutý ako „rýchloobrátkový prenájom spotrebnej elektroniky,“ no v decembri 2022 začali prichádzať prvé problémy​. Píše o tom irozhlas.cz. 

Záhadné zmiznutie státisícov zariadení

V decembri 2022 sa zistilo, že veľké množstvo zariadení, ktoré mali byť prenajaté, chýba – podľa dostupných údajov ide o približne 107-tisíc iPhonov a 361-tisíc slúchadiel. Vyšetrovanie odhalilo, že veľká časť týchto zariadení pravdepodobne nikdy fyzicky neexistovala. Audit poukázal na opakované fakturácie tých istých zariadení – niektoré boli na faktúrach uvedené až osemkrát, pričom žiadne skutočné dodanie neprebehlo. Zariadenia sa spracovávali priamo cez Janouškové firmy, avšak bez reálnej distribúcie k zákazníkom​.

„Lovci jablek“ – pokus o nápravu

Ako píše aj portál Fontech, po odhalení podvodu vytvorila skupina Plus4U aplikáciu „Lovci jablek,“ ktorá mala pomôcť zákazníkom overiť, či ich zariadenia patria medzi tie, ktoré sú predmetom vyšetrovania. Aplikácia zaznamenala tisíce stiahnutí a prvým užívateľom, ktorí by našli svoje zariadenie na zozname, ponúkala odmenu až 100 000 korúnokolo 4 000 eur). Napriek tomu, že aplikáciu použilo množstvo ľudí, zatiaľ sa podarilo objaviť len niekoľko desiatok zariadení​.

Vyšetrovanie sa predlžuje, obvinenia chýbajú

Národná centrála proti organizovanému zločinu prípad vyšetruje už viac ako rok a pol, no doposiaľ nebolo nikoho obvineného. Policajné orgány stále analyzujú dokumenty a inventár, aby určili, koľko zariadení v skutočnosti chýba a aká je konečná výška spôsobenej škody. Výsledky auditu KPMG naznačujú, že škoda spôsobená spoločnosti Plus4U presahuje 182 miliónov korún. Prepojenie medzi jednotlivými aktérmi príbehu a slabé kontrolné procesy umožnili podvod v takej veľkosti, aký v Česku nemá obdobu​.

Konkurzné konanie a nedostatky v systéme

Po kolapse e-shopu sa hlavní veritelia, spoločnosti J&T Leasing a T-Mobile, prihlásili do konkurzu s pohľadávkami v hodnote 5 miliárd českých korún. Súdne dokumenty a audit od KPMG odhalili, že prepojenia medzi Mamut.cz a ďalšími firmami, vrátane Unicornu, viedli k podozreniam o vyvádzaní peňazí v stovkách miliónov českých korún. Manažér Unicornu, Jan Jaroš, však tieto obvinenia odmieta s tým, že nikdy nedošlo k antedatovaniu či falšovaniu​.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie