Frakcie v europarlamente musia do 15. júla oznámiť predsedníctvu EP svoj názov a zloženie. Politické vyhlásenie musí definovať hodnoty a hlavné politické ciele frakcie, spolu s menami poslancov a ich politickou príslušnosťou.
Ustanovujúce plenárne zasadanie EP sa uskutoční od 16. do 19. júla v Štrasburgu, kde si europoslanci zvolia predsedu, 14 podpredsedov a ďalších funkcionárov. Aj keď bude táto nová frakcia najmenšou v EP, môže pri schvaľovaní a úprave legislatívy spolupracovať so silnejšími frakciami ako Patrioti pre Európu a euroskeptickou frakciou Európski konzervatívci a reformisti (ECR).
Mazureka nechcú
AfD si stanovuje podmienky, koho akceptuje do svojej frakcie a koho nie. V stredu sa objavila správa, že AfD odmieta spoluprácu s poľským poslancom Grzegorzom Braunom (Konfederacja), ktorý vlani v decembri v EP nainštaloval židovský svietnik a následne ho hasil hasiacim prístrojom. AfD tiež odmieta Milana Mazureka zo slovenského hnutia Republika. Spolupredsedníčka AfD, Alica Weidelová, nedávno pre nemeckú spravodajskú televíznu stanicu n-tv vyhlásila, že „s extrémistami sa nevyjednáva“ a že si chcú pozorne skontrolovať, kto sa môže pripojiť k ich frakcii, informuje hnonline.sk.
„Predtým, než spojíme svoje sily s kontroverznými osobnosťami, musíme mať jasno v tom, kto sme a aké sú naše hodnoty. Až potom budeme môcť preskúmať, či by mohla vzniknúť zmysluplná frakcia v priebehu niekoľkých rokov,“ uviedla Weidelová.