fbpx

Podporíme pamiatky alebo LGBTI+? Šimkovičová poburuje anketou na sociálnej sieti

Na snímke ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Kultúra je o rozmanitosti a vzájomnom rešpekte. Kroky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) však tomu nenasvedčujú. Najnovšie spustila anketu prostredníctvom sociálnej siete, v ktorej sa pýta ľudí, či by investovali skôr do opravy kultúrnych pamiatok alebo do aktivít LGBTI+ komunity. Anketou tak spôsobila ďalší rozruch a spustila vlnu negatívnych emócií.

Slovenské ministerstvo kultúry spustilo anketu, či má podporovať kultúrne dedičstvo alebo akcie LGBT+ komunity. Súčasná slovenská ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) tak vyvolala diskusiu o tom, či je dôležitejšia obnova kultúrnych pamiatok alebo dúhové sprievody a vzdelávanie mládeže o LGBTI+ témach, čo vyvolalo kritiku zo strany opozície aj mimovládneho sektora, ako aj zo strany verejnosti.

Anketu ministerstva kultúry skritizoval i Michal Šimečka (PS), ktorý kontroverznú anketu považuje za ďalšiu dôležitú vec, pre ktorú by mali Slováci vyjsť opäť do ulíc a protestovať za lepšie Slovensko.

„Od ministerstva kultúry by som očakával, že bude podporovať kultúru – vrátane kultúry verejnej diskusie. Som zhrozený, že namiesto toho tento rezort podľahol tlaku a vkusu svojej súčasnej ministerky. Diskusia o rozdeľovaní financií z dotačných mechanizmov v rámci rezortu sa má viesť na príslušných odborných fórach, nie homofóbnymi zaujatými pseudo-anketami na sociálnych sieťach,“ píše predseda Progresívneho Slovenska na sociálnej sieti.

Ministerstvo kultúry pod vedením Šimkovičovej už skôr vzbudilo pozornosť a obavy občanov SR v súvislosti s inými krokmi. Len nedávno totiž samotná ministerka kultúry, ktorá je tvárou dezinformačnej internetovej relácie Slovan, rozhodla, že peniaze pôvodne vyčlenené na boj proti dezinformáciám presunie na opravu strechy Slovenskej filharmónie, informuje portál iDnes.cz.

V súvislosti s LGBT+ komunitou sa na Slovensku v minulosti objavilo množstvo homofóbnych útokov. Najzávažnejší čin bol teroristický útok na gay bar Tepláreň, ktorý otriasol slovenskou spoločnosťou. LGBTI+ komunita dúfala, že po tomto incidente nastane zmena v postavení sexuálnych menšín na Slovensku. Politici však do dnešného dňa nedokázali zaručiť bezpečnejšie a tolerantnejšie Slovensko pre menšiny a naďalej padajú len prázdne sľuby o legislatívnej pomoci danej komunite.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie