Podnikatelia hromžia: Sadzba dane od nového roka klesla, na preddavkoch sa zníženie neprejavilo

podnikateľ-finančná správa
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Freepik/frimufilms
Reklama

V roku 2025 došlo k úprave sadzieb dane z príjmov podnikateľských osôb. Zmeny na preddavkoch si však nevšimli.

Napriek zníženiu daňového zaťaženia si malí podnikatelia nachádzajú v schránkach rovnako vysoké daňové preddavky pre rok 2025.

Zmeny sadzieb dane

Od januára klesla daň z príjmov právnických osôb, ktorí majú ročný zdaniteľný príjem do 60-tisíc eur z 15 na 10 percent.

Pokles zaznamenali aj subjekty, ktorých príjmy sa pohybujú od 60- do 100-tisíc eur, a v tomto prípade namiesto 21-percentnej platia iba 10-percentnú sadzbu dane. Zmeny sa však nedotkli firiem, ktorých obraty presahujú 100-tisíc eur.

A v tomto roku bolo po prijatí konsolidačného balíčku zavedená nová sadzba dane právnických osôb vo výške 24 percent, ktorá sa vzťahuje na tie právnické osoby, ktorých výnosy v danom období presiahnu hranicu 5 miliónov eur, vysvetľuje portál podnikajte.sk.

Nejde o chybný výpočet

Podnikatelia si však zníženie sadzby dane nateraz nevšimli. Ako informujú tvnoviny.sk, za prvý štvrťrok už dostali rozhodnutia o splatnosti preddavkov tohtoročných daní, ktoré sú následne zúčtované.

„Výpočet preddavkov je možno nejaká zotrvačnosť, takých nezmyslov máme viac v republike. Ale neberiem to ako nejaký principiálny problém,“ hovorí podnikateľ Miloslav, ktorý sa roky venuje podnikaniu s ekonomickým systémom.

Viac nahnevaní sú podnikatelia, ktorých príjmy sa nachádzajú v druhej skupine, čiže medzi 60- a 100-tisíc eurami, kde bol pokles dane najvýraznejší. Logicky by vyplynulo, že v roku 2025 zaplatia nižšie dane, opak je ale pravdou a daňový úrad im zálohy neznížil.

Ministerstvo financií ako aj daniari ozrejmili, že nejde o chybný výpočet. Podnikateľom sú preddavky na dane z príjmov vypočítané na základe minuloročných výsledkov, tým pádom s nižšou sadzbou pre rok 2025 rátať nemôžu, keďže nie sú vopred známe výšky príjmov.

Štát chráni rozpočet aj podnikateľov

Pokiaľ sa živnostníkom či osobám, ktoré vedú spoločnosť s ručením obmedzením („eseročku“), zdajú preddavky príliš vysoké, môžu sa obrátiť na Finančnú správu so žiadosťou o zníženie výmeru.

„Daňovník je povinný svoju žiadosť riadne odôvodniť a dôvody preukázať. Finančná správa odporúča, aby daňovník podal žiadosť v dostatočnom časovom predstihu pred splatnosťou preddavku,“ vysvetlil hovorca Finančnej správy Daniel Súkup.

Opoziční poslanci navrhovali odstránenie zbytočnej byrokracie a aby zákon umožnil malým podnikateľom slobodné rozhodnutie vo výške preddavkov, ktorú chcú uhradiť. Na konci finančného obdobia sú im preplatky či nedoplatky na dani z príjmov zrátané.

„Vytvárajú si rezervu tým, že platia preddavky a na záver ich neprekvapí vysoká daň z príjmu. Ak by im napríklad prišlo vyrubenie vysokej dane, nemuseli by to zvládnuť,“ ozrejmil hovorca ministerstva financií Pavol Kirinovič.

Rezort financií uvažoval o podobnom zámere, avšak nakoniec bolo proti jeho prijatiu vzhľadom na zníženie rizika, že by v štátnom rozpočte chýbali príjmy a rovnako tým chránia podnikateľov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis