„Zatiaľ sa káble darí chrániť skôr kvôli relatívnej technologickej zaostalosti húsíov než kvôli nedostatku motivácie,“ zhodnotil riziko poškodenia kľúčovej svetovej infraštruktúry washingtonský výskumný ústav Gulf International Forum. Upozornil, že doteraz viedli primárne pozemnú vojnu proti jemenskej vláde a jej spojencom, Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom. Nemali tak potrebu mať vycvičené námorníctvo. A hoci sú schopní obťažovať preplávajúce lode prostredníctvom rakiet a rýchlych útočných plavidiel, na podmorské aktivity im chýbajú ponorky.
S dostatkom času a príležitostí sa to môže však zmeniť, varoval inštitút. „Plytké vody Perzského zálivu, ktoré dosahujú hĺbku iba 100 metrov, totiž znižujú potrebu špičkových ponoriek, ktoré by mohli úlohu splniť,“ upozornil. Pripomenul zadržanie troch potápačov v roku 2013, ktorí sa pokúsili prerušiť podmorský kábel blízko alexandrijského prístavu.
„Tí húsíovia, ktorí prešli výcvikom bojových potápačov, by mohli použiť podobný spôsob útoku. Majú arzenál námorných mín, ktorými by mohli káble poškodiť,“ upozorňuje Gulf International Forum.
Húsíovia útočia v posledných týždňoch s podporou Iránu na obchodné a ďalšie lode v Červenom mori. Tvrdia pritom, že útoky sú reakciou na vojnu, ktorú Izrael vedie proti palestínskemu hnutiu Hamas v pásme Gazy, a na podporu, ktorú niektoré krajiny poskytujú izraelskej vláde.
Americká a britská armáda na útoky opakovane reagovali použitím sily, zastaviť údery voči plavidlám sa im však stále nepodarilo. Naposledy zasiahli 36 cieľov spojených s húsíjskámi povstalcami na 13 miestach v Jemene, vrátane údajných skladov zbraní a munície.
Hovorca rebelov Muhammad Abdal Salám zdôraznil, že takéto akcie nezmenia rozhodnutie rebelov preukazovať podporu Palestínčanom a že zničiť zbrane húsíov nebude jednoduché.