V spoločnosti bolo slovo „prosím“ vždy synonymom zdvorilosti, avšak jeho používanie v každodenných rozhovoroch výrazne klesá. Nedávny výskum publikovaný v časopise Social Psychology Quarterly odhalil, že toto slovo využíva len 7 % ľudí v dôležitých situáciách.
Profesorka sociológie Tanya Stivers, ktorá sa podieľala na výskume, vyjadrila prekvapenie nad výsledkami: „Výsledky nás určite prekvapili. Mať také nízke číslo je kontraintuitívne.“
Výskumníci skúmali, v akých situáciách sa slovo „prosím“ používa, a zistili, že jeho prítomnosť v žiadostiach je veľmi nízka, často pod 10 %. Najčastejšie sa používa v prípadoch, keď je pravdepodobná negatívna odpoveď.
„Slovo „prosím“ sa používa aj ako spôsob, ako presvedčiť alebo prinútiť druhú osobu, aby súhlasila s požiadavkou, ktorú by inak nemusela odobriť. Slúži na prekonanie akejsi neochoty. Táto chyba v etikete malých rozhovorov môže spôsobiť, že sa osoba, ktorej sa to pýtate, bude cítiť zle, ak vás odmietne,“ uvádza portál perthnow.com.au. Štúdia tiež ukázala, že „prosím“ sa často používa v prípadoch, kde osoba nemá nárok na to, čo žiada.
Strata rešpektu
Výraz, ktorý bol kedysi symbolom úcty, sa teraz často používa aj v dotieravých situáciách. Andrew Chalfoun, hlavný autor štúdie, poznamenáva: „Akékoľvek všeobecné pravidlo – ako napríklad „prosím“ a „ďakujem“ – nezohľadňuje konkrétnu situáciu a nemusí vždy znamenať rešpekt alebo zdvorilosť.“
Ak chceme obnoviť vážnosť a význam slova „prosím“, autori štúdie navrhujú, aby sme si uvedomili, kedy a ako ho používame. Je dôležité zamyslieť sa nad tým, kde je jeho miesto v komunikácii, aby sme zabezpečili, že bude naďalej vyjadrovať úctu a zdvorilosť.