Pod troskami prežil 5 dní. V Mjanmarsku stále bojujú o životy ľudí, počet obetí neustále STÚPA

Mjanmarsko zemetrasenie
Zdroj: TASR/AP
Reklama

Počet obetí zemetrasenia v Mjanmarsku stúpol už na 2886 a tamojšie orgány predpokladajú, že presiahne 3000. Humanitné a ľudskoprávne organizácie avizujú nedostatok pomoci a vyzývajú vládnucu juntu na povolenie pohybu vo všetkých postihnutých oblastiach krajiny. Povstalci, ktorí bojujú proti vládnucej mjanmarskej vojenskej junte, v nedeľu kritizovali režim za pokračujúce letecké útoky. Niektoré povstalecké skupiny po zemetrasení vyhlásili jednostranné dočasné prímerie. 

„Situácia zostáva kritická, narušená infraštruktúra a cesty brzdia úsilie o pomoc, predovšetkým v provincii Sagaing,“ uviedol Úrad pre projektové služby. Podľa neho žije v šiestich regiónoch zasiahnutých zemetrasením viac ako 28 miliónov ľudí. UNOPS má k dispozícii 12 miliónov dolárov na núdzové financovanie potravín, prístreškov, vody, hygieny, podpory duševného zdravia a ďalších služieb.

Vidiecke časti Sagaingu sú zväčša pod kontrolou ozbrojených skupín bojujúcich proti vládnucej junte. Vzhľadom na pretrvávajúci konflikt sú tieto časti pre humanitárne organizácie ťažko dostupné.

Čínsky pátrací a záchranný tím prenáša preživšieho z trosiek zrúteného hotela po silnom zemetrasení v mjanmarskom meste Mandalay 31. marca 2025. Zdroj: TASR/AP

Po 5 dňoch zachránili muža z trosiek hotela

Aj Organizácia Human Rights Watch naliehavo vyzvala juntu, aby umožnila neobmedzený prístup humanitárnej pomoci a uviedla, že darcovia by ju mali poskytovať prostredníctvom nezávislých skupín a nie iba prostredníctvom orgánov vlády. „Mjanmarskej junte nemožno dôverovať, že dokáže reagovať na katastrofu takéhoto rozsahu,“ uviedla v správe zástupkyňa riaditeľa HRW pre Áziu.

Vládu v krajine v stredu vyzvala na „umožnenie úplného a okamžitého prístupu k preživším“. V miestach postihnutých zemetrasením je 4639 zranených a 373 nezvestných. Medzi zachránenými osobami je 26-ročný muž, ktorého v utorok vytiahli spod trosiek mjanmarského hotela päť dní po zemetrasení.

Občianska vojna trvá už štyri roky

Mjanmarsko sa zmieta v občianskej vojne od prevratu v roku 2021, keď armáda prevzala moc od demokraticky zvolenej vlády pod vedením nositeľky Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.

Svetová zdravotnícka organizácia v nedeľu uviedla: „Predbežné hodnotenia naznačujú vysoký počet obetí a zranení, pričom je naliehavo potrebné poskytnúť urgentnú starostlivosť.“ A klasifikovala túto krízu ako núdzovú situáciu najvyššieho 3. stupňa. Zemetrasenie s magnitúdom 7,7 a následný otras s magnitúdom 6,4 nastalo v piatok severozápadne od mesta Sagaing v centre Mjanmarska.

Záchranári prehľadávajú trosky zrútenej budovy po piatkovom silnom zemetrasení v mjanmarskom meste Mandalay 31. marca 2025. Záchranári v Mjanmarsku v pondelok vytiahli z trosiek štyroch preživších a v sutinách mrakodrapu v thajskom Bangkoku zaznamenali známky života. Rozsiahle zemetrasenia pred troma dňami v regióne zabili približne 2000 osôb, píše TASR podľa správy agentúry Reuters. Medzi zachránenými je tehotná žena a mladé dievča v mjanmarskom Mandalaji. Mesto sa nachádzalo v blízkosti epicentra piatkových otrasov s magnitúdou 7,7. Informovala o tom tlačová agentúra Sinchua. Mjanmarské štátne médiá uviedli, že od nedele oficiálne potvrdili najmenej 1700 obetí a vojenská junta vyhlásila od pondelka do konca týždňa štátny smútok. Zdroj: TASR/AP

Povstalci vyhlásili prímerie, junta pokračuje v náletoch

Karenský národný zväz, jedna z najstarších mjanmarských etnických ozbrojených skupín, uviedol, že junta „pokračuje v náletoch zameraných na civilné oblasti, aj keď obyvateľstvo nesmierne trpí následkom zemetrasenia“. Hnutie tvrdí, že armáda by mala za normálnych okolností zasiahnutým obyvateľom pomáhať, ale namiesto toho „nasadzuje sily na útok proti vlastným ľuďom“.

Niektoré povstalecké skupiny po zemetrasení vyhlásili jednostranné dočasné prímerie. Vojenská junta síce oznámila od pondelka do konca týždňa štátny smútok, ale už krátko po zemetrasení začali vojenské lietadlá podnikať nálety v štáte Karen.

Chýba voda, voda, voda…

V dôsledku piatkového zemetrasenia chýbajú v Mjanmarsku prístrešky, pitná voda a lieky.

„Časové okno na kritické pátracie a záchranné práce sa zužuje… Chýbajú prístrešky, čistá voda a lieky. Viaceré agentúry spadajúce pod OSN varovali pred nedostatkom pitnej vody a z prípadného šírenia cholery. „Je to naozaj hrozné – najnaliehavejšou potrebou je voda, je tam veľmi horúco… Vodovodné potrubia a septiky sa pokazili,“ povedala predstaviteľka Detského fondu OSN UNICEF.

Pozrite si hrozivé zábery z miesta zemetrasenia

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia