Počuli ste o Modrom pondelku? Zažívame najdepresívnejší deň roku 2025. Čo sa skrýva za týmto fenoménom?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/rawpixel.com, freepik

Nedostatok slnka, finančný stres po Vianociach, nenaplnené predsavzatia a dlhé zimné večery často vedú k zhoršeniu nálady.

Počuli ste už o pojme Blue Monday? Tento fenomén, označovaný ako najdepresívnejší deň v roku, síce nemá vedecký základ, napriek tomu sa mnoho ľudí v januári cíti skleslo a smutne.

Môže to súvisieť s autosugesciou, že si len nahovoríme, že budeme smutní? Dá sa to porovnať so splnom Mesiaca, keď o ňom vieme, budeme mať zlý spánok. Samozrejme, nikto nikdy vedecky nedokázal, že by práve tento deň mal taký vplyv na našu psychiku a náladu. Avšak smútky a pocity menejcennosti s januárom skutočne súvisia, píše marianne.cz.

Marketingová kampaň

Nedostatok slnka, finančný stres po Vianociach, nenaplnené predsavzatia a dlhé zimné večery často vedú k zhoršeniu nálady. Tretí pondelok v januári sa považuje za najdepresívnejší deň roku už 20 rokov.

Je to preto, že v roku 2005 začala britská spoločnosť s názvom Sky Travel nazývať každoročne tretí januárový pondelok ako „Modrý pondelok“. Táto cestovná spoločnosť tvrdila, že toto je deň, kedy sa úroveň šťastia každý rok dostáva najďalej na juh, čo znamená, že klesá na najnižšiu úroveň v roku, dodáva Forbes.

V rámci marketingovej kampane, aby prinútila ľudí kupovať v januári viac zájazdov do destinácií, kde je o niečo krajšie počasie ako v tom čase vo Veľkej Británii, rozoslala spoločnosť britským psychológom predpripravený PR článok o najdepresívnejšom dni roka.

Obsahoval ponuku, že kto sa pod článok podpíše, získa finančnú odmenu. A skutočne sa pod neho jeden z dovtedy vážených univerzitných profesorov podpísal. Externého učiteľa z Cardiffskej univerzity, Cliffa Arnalla, stálo toto rozhodnutie kariéru. Škola sa od neho dištancovala a „modrý pondelok“ označila za pseudovedecký nezmysel.

Napriek tomu všetko sa Blue Monday stal súčasťou populárnej kultúry a pripadá na tretí pondelok v januári, v roku 2025 konkrétne na 20. januára. Januárové depresie teda nie sú iba o Blue Monday.

Prečo sa práve tento mesiac stal symbolom psychickej nepohody?

  • Nenaplnené predsavzatia: Nový rok je často vítaný ako príležitosť začať s novým listom papiera, zbaviť sa zlých návykov a stanoviť si ambiciózne ciele. Ak sa však naše očakávania nestretnú s realitou, môžeme sa cítiť frustrovane a stratiť motiváciu.
  • Stravovanie a diéty: Zmeny v jedálničku môžu mať vplyv na našu náladu. Obmedzovanie kalorického príjmu alebo vynechávanie obľúbených pokrmov nám môže ubrať radosť zo života.
  • Finančný tlak: Po nakupovaní darčekov a všetkého, čo je potrebné na vianočné sviatky, môže byť január mesiacom uťahovania opaskov. Neustály strach z toho, ako sa po Vianociach všetko finančne zvládne, môže byť stresujúce.
  • Počasie: Málo denného svetla a chladné počasie majú významný vplyv na našu psychickú pohodu. Nedostatok slnečného svetla znižuje hladinu serotonínu, čo je hormón spojený s dobrou náladou.
  • Povianočný smútok: Po období plnom osláv, rodinných stretnutí a voľna nás môže čakať tvrdý návrat do reality.

Ako zvládnuť Blue Monday?

Aj keď tento fenomén má skôr symbolický charakter, môžete podniknúť kroky, ktorými si zlepšíte náladu nielen v tento deň, ale po celý január.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie