Počet popráv zaznamenaných v minulom roku na celom svete stúpol na najvyššiu úroveň od roku 2015. Prudký nárast zaznamenali najmä v Iráne a na celom Blízkom východe, uvádza sa v správe Amnesty International (AI) zverejnenej v stredu. TASR sa odvoláva na agentúru AP.
Skupina pre ľudské práva uviedla, že v roku 2023 zaznamenala celkovo 1153 vykonaných trestov smrti, čo predstavuje 30-percentný nárast oproti roku 2022. AI uviedla, že toto číslo nezahŕňa tisíce rozsudkov smrti, o ktorých sa predpokladá, že boli vykonané v Číne. Z tejto krajiny nie sú údaje k dispozícii z dôvodu štátneho tajomstva.
AI uviedla, že k nárastu počtu zaznamenaných popráv prispel najmä Irán, kde úrady v minulom roku popravili najmenej 853 ľudí v porovnaní s 576 v roku 2022.
Medzi popravenými bolo aj 24 žien a päť ľudí, ktorí boli v čase spáchania zločinu deťmi, uviedla Amnesty a dodala, že táto prax neprimerane postihla iránsku menšinu Balúčov.
„Iránske orgány preukázali úplnú neúctu k ľudskému životu a zvýšili počet popráv za trestné činy súvisiace s drogami, čím ešte viac zdôraznili diskriminačný vplyv trestu smrti na najmarginalizovanejšie a najchudobnejšie komunity v Iráne,“ píše sa vo vyhlásení.
Čína, Irán, Saudská Arábia, Somálsko a Spojené štáty patria medzi päť krajín s najvyšším počtom popráv v roku 2023. AI dodala, že napriek spomínaným problémom došlo aj k pokroku. Počet krajín, ktoré vykonali popravy, klesol na 16, čo je najmenej od začiatku monitorovania.