Počet obetí zemetrasenia v Japonsku stúpol. Nezvestných je stále vyše 100 ľudí

Reklama
Ľudia kráčajú cez spadnuté budovy po zemetrasení v meste Suzu v japonskej prefektúre Išikawa 3. januára 2024. Japonskí záchranári pátrajú aj v stredu po preživších silného zemetrasenia, ktoré si vyžiadalo už najmenej 62 obetí na životoch. Miestne úrady navyše varovali pred zosuvmi pôdy a prudkými dažďami v zasiahnutej oblasti. Zdroj: FOTO TASR/AP

Počet obetí zemetrasenia, ktoré na Nový rok zasiahlo Japonsko, stúpol v pondelok na 161. Snahy záchranárov pritom v súčasnosti komplikuje sneženie, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Počet ľudí nezvestných po zemetrasení sa znížil zo 195 na 103, oznámili v pondelok úrady v prefektúre Išikawa, ktorú silné zemetrasenie s magnitúdou 7,5 zasiahlo. Do oblasti postihnutej zemetrasením vyslali úrady tisíce záchranárov z celej krajiny. Ich prácu však komplikuje počasie i cesty, ktoré sú v dôsledku zemetrasenia a zosuvov pôdy neprejazdné. V uplynulých dvoch dňoch pritom v Išikawe aj nasnažilo, čo záchrannú operáciu skomplikovalo ešte viac.

Napriek ťažkým podmienkam sa však v sobotu podarilo aj päť dní po zemetrasení spod sutín domu v meste Suzu zachrániť 90-ročnú ženu. Pokračujúce pršanie však zvyšuje riziko vzniku nových zosuvov pôdy. Sneh by zase mohol spôsobiť, že by sa pod jeho váhou zrútili ďalšie poškodené budovy, varovala regionálna vláda. Chladné počasie zrejme zhorší podmienky aj pre takmer 30.000 ľudí, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v štátnych dočasných ubytovacích zariadeniach.

Najmenej 2000 ľudí na polostrove Noto, ktorý zemetrasenie postihlo najviac, zostáva v dôsledku neprejazdných ciest odtrhnutých od zvyšku sveta. Neprejazdné cesty navyše komplikujú aj dodávky pomoci. Aj v nedeľu boli dodávky elektrickej energie prerušené do približne 20.700 domácností. Vyše 66.000 domácností zostáva bez vody.

„Prvou prioritou je záchrana ľudí pod sutinami a to, aby sme sa dostali do izolovaných komunít,“ uviedol v nedeľu japonský premiér Fumio Kišida. Dodal, že vláda do každej z izolovaných obcí vyslala po zemi vojakov i policajné a hasičské vrtuľníky.

V Japonsku sa každoročne vyskytnú stovky zemetrasení, no veľká väčšina z nich nespôsobí škody aj vďaka prísnym stavebným predpisom. Vo vidieckych oblastiach – akou je aj Noto, kde raste počet obyvateľov v pokročilom vek – je však mnoho starších stavieb, píše AFP.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie