(Aktualizácia 02. 01. 2024 17:35): Na najmenej 55 mŕtvych stúpol v utorok počet obetí silného pondelňajšieho zemetrasenia a dotrasov v strednej časti Japonska. Zároveň poškodili tisícky budov, vozidiel či lodí. Oznámili to tamojšie úrady, informuje TASR podľa agentúry AP.
Prinajmenšom 17 ďalších ľudí utrpelo ťažké zranenia. Najťažšie bola zasiahnutá prefektúra Išikawa, kde ešte deň po zemetrasení s magnitúdou 7,6 dochádza k dotrasom. Značné škody, ktorých rozsah nebolo bezprostredne možné zistiť, zaznamenali úrady aj na miestnych domoch.
Veľkú časť úmrtí evidujú v prístavnom meste Wadžima, kde ničivý požiar postihol obytné domy. Hasiči však v utorok hlásili, že plamene dostali pod kontrolu.
V niektorých oblastiach nemali ani v utorok vodu, elektrinu či mobilný signál, pričom podľa japonských médií boli zničené desaťtisíce domov. Len za ostatných 24 hodín na území Japonska došlo asi k 100 dotrasom, uvádza AP.
Japonský premiér Fumio Kišida v utorok oznámil, že do oblasti vyslali na pomoc záchranárom aj 1000 vojakov. „Záchrana životov je našou prioritou, pričom bojujeme s časom… Je potrebné okamžite zachrániť ľudí, ktorí uviazli v (zrútených) domoch,“ povedal premiér. Ochotu poskytnúť Japonsku pomoc deklaroval v súvislosti so zemetrasením aj americký prezident Joe Biden.
V utorok odvolali všetky varovania pred prívalovou vlnou cunami, ktoré japonské úrady vydali po pondelkovom silnom zemetrasení. Zároveň však varovali pred ďalšími otrasmi, ktoré by krajinu mohli zasiahnuť v nasledovných dňoch. Očakávajú sa aj dažde.
(Pôvodný článok 02. 01. 2024 11:48): Centrálna časť Japonska pri Japonskom mori na Nový rok zasiahlo zemetrasenie o sile zhruba 7,6. Otrasy pripravili o život najmenej 48 ľudí a počet obetí naďalej rastie. Prvýkrát od roku 2011 vydali úrady pre danú oblasť varovanie pred cunami. Pokyn na evakuáciu dostalo bezmála 100-tisíc ľudí z piatich rôznych prefektúr.
Japonský premiér Fumio Kišida už na Nový rok hovoril o „mnohých obetiach“ a veľkých škodách. Podľa agentúry AFP zasiahlo ostrovnú krajinu od pondelkového popoludnia do utorkového rána 155 zemetrasení, väčšinou silnejších ako tri stupne.
K najpostihnutejším patrí mesto Wadžima v prefektúre Išikawa, ktorá leží na ostrove Honšú na pobreží Japonského mora. Zrútilo sa tu mnoho domov, ďalšie pohltili plamene. Na záberoch verejnoprávnej televízie NHK bolo vidieť okrem iného sedempodlažnú budovu, ktorá sa celá prevrátila na stranu. Len v tunajšej nemocnici zomrelo podľa Kjódó sedem pacientov.
Záchrana preživších je podľa ministerského predsedu Kišidu závodom s časom. Do oblasti postihnutého polostrova Noto vláda vyslala na tisíc príslušníkov ozbrojených síl. Záchranné práce ale komplikujú značne poškodené či zablokované cesty. Kvôli prasklinám na pristávacej dráhe muselo byť tiež uzavreté jedno z letísk v oblasti.
Prerušená je aj veľká časť tunajšej železničnej a lodnej dopravy, uzavreté sú štyri rýchlostné cesty.
Elektrárenská spoločnosť Hokuriku Electric Power uviedla, že viac ako 36-tisíc domácností v prefektúrach Išikawa a Tojama je bez dodávok prúdu. Záchvevy budov boli viditeľné aj v Tokiu. Kancelária japonského cisára v reakcii na zemetrasenie oznámila, že sa ruší na utorok plánovaná panovníkova novoročná zdravotníčka.
Varovanie pred cunami
Ohnisko zemetrasenia bolo v malej hĺbke na polostrove Noto v prefektúre Išikawa. Išlo o najsilnejšie zemetrasenie, aké meteorologický ústav na polostrove zaznamenal od začiatku merania v roku 1885, píše agentúra Reuters.
Úrady pôvodne varovali, že prefektúru Išikawa môže ohroziť až päťmetrová vlna cunami, nakoniec ale boli hlásené zhruba metrové vlny. Všetky varovania pred cunami potom boli podľa agentúry Reuters odvolané až v utorok dopoludnia miestneho času (v noci na utorok SEČ).
Aj ruské úrady na ostrove Sachalin a v dvoch mestách na Ďalekom východe varovali pred cunami, na nebezpečenstvo mohutných prívalových vĺn upozorňovali aj Južná aj Severná Kórea.
Japonsko patrí medzi krajiny najviac ohrozené zemetraseniami. V marci 2011 zemetrasenie a následná vlna cunami pripravili o život skoro 20 tisíc ľudí a spôsobili haváriu v jadrovej elektrárni vo Fukušime. Jadrová elektráreň patriaca spoločnosti Hokuriku v najsilnejšie zasiahnutej prefektúre Išikawa svoje dva reaktory kvôli pravidelnej kontrole odstavila už pred dnešným zemetrasením, ktoré sa jej vďaka tomu nijako nedotklo, uviedol podľa Reuters japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť.
(Galéria pokračuje na ďalšej strane)