Podpredsedníčka SaS Mária Kolíková uviedla, že sa potvrdili slová opozície, keď varovali pred účelovými zmenami trestných kódexov z dielne koalície. „Minister spravodlivosti sa vyhol odbornej debate o trestných zmenách a hrubou silou ich pretlačil, pričom bolo zrejmé, komu sú na prospech. Boris Susko sám nevedel, aký bude mať novela Trestného zákonu dopady. Dôsledkom nárastu krádeží však čelíme teraz všetci. Toto zlyhanie je kľúčovým predpokladom, aby Susko skončil vo funkcii ministra spravodlivosti. Slovensko nemôže mať ministra spravodlivosti, ktorý klame a zavádza občanov,“ hovorí Mária Kolíková.
Minister Susko to odmieta
Na utorkovej tlačovej konferencii minister spravodlivosti Boris Susko uviedol, že je nemožné vyhodnocovať efekt novely zákona len tri týždne po jej vstúpení do platnosti. Odmietol aj medializované vyjadrenia, že v súvislosti s Trestným zákonom narástol aj počet krádeží v obchodných reťazcoch. „Takáto analýza v takom krátkom čase od nadobudnutia platnosti zákona je absolútne zavádzajúca,“upozornil Susko. O zmene výšky škody, od ktorej sa odvíja hranica pre trestný čin, neuvažuje. Pripomenul však, že aj priestupok je protiprávny čin, za ktorý je páchateľ zodpovedný. „Musí buď naradiť škodu, alebo je sankcionovaný v rámci priestupkového konania,“ upozornil.
Novelu Trestného zákona schválili poslanci Národnej rady SR na februárovej schôdzi. Účinnosť novela nadobudla v auguste, pričom sa okrem hraníc škôd zmenili aj viaceré trestné sadzby. Novelizáciu sprevádzal masívny odpor opozície a protesty v uliciach. Odborníci a opozícia novelu kritizovali za jej účelovosť, ktorá mala pomôcť prepustiť obvinených spriaznencov a členov vládnej koalície, ako aj pred nárastom kriminality.