Narodil sa 12. februára 1809 ako syn farmára a robotníka, jeho matka bola negramotná. Do histórie sa však zapísal ako jeden z najznámejších amerických prezidentov.
Jeho život sa niesol v znamení tragédie. S manželkou Mary prišli najskôr o 3-ročného syna, zo štyroch synov prežil len jeden. Akoby sa v ich dome usídlilo nešťastie a nechcelo za žiadnu cenu odísť.
Richmond, hlavné mesto Konfederácie, padol o dva týždne neskôr do rúk jednotiek Únie a 9. apríla sa generál Robert E. Lee vzdal v bitke pri Apomattoxe, čo znamenalo jednak faktický koniec americkej občianskej vojny, ale aj škrt cez rozpočet Bootha a jeho kumpánov. Pre záchranu umierajúcej Konfederácie bol Wilkes ochotný urobiť čokoľvek. Dopočul sa, že sa Lincoln objaví na komediálnom predstavení Our American Cousin (Náš americký bratranec) vo Fordovom divadle, a tak prišiel s novým zúfalým plánom: namiesto únosu prezidenta rovno zabiť.
Smrť v divadle
Wilkes veril, že atentát na Lincolna, viceprezidenta Andrewa Johnsona a ministra zahraničia Williama H. Sewarda (prezidentových potenciálnych nástupcov) uvrhne americkú vládu do totálneho chaosu.
Lincolnovci na predstavenie skutočne dorazili. Hoci prišli neskoro, prezident Lincoln bol údajne v dobrej nálade a počas komédie sa niekoľkokrát od srdca zasmial.
Nikto vtedy netušil, že sa komédia zmení v tragédiu. Lincoln bol situovaný v súkromnej lóži nad javiskom, kde sledoval predstavenie s manželkou Mary, mladým armádnym dôstojníkom a jeho snúbenicou.
Krátko pred pol jedenástou večer Wilkes do lóže skutočne vstúpil, zaistil zvnútra prvú z dvojice dverí a zostal v malej temnej chodbičke medzi foyer a lóžou. Tam počkal, až sa publikum začne smiať na vtipe z predstavenia. Ako herec vedel, kedy táto chvíľa príde.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)