fbpx

Počas horúčav nezabúdaj na pitný režim. ČOMU sa vyvarovať, aby si telu neublížil?

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Nad športovými nápojmi by mali uvažovať skôr športovci, „ktorí sa venujú intenzívnemu cvičeniu aspoň hodinu vonku v horúcom počasí. Opäť však platí, že nie všetci títo jedinci budú potrebovať náhradu elektrolytov nad rámec toho, čo dostanú z normálneho jedenia. Či áno, závisí od faktorov, akými sú napríklad to, koľko sa potia, aké horúce a vlhké je prostredie a ako intenzívne cvičia.“

Či zostaneme pri pramenitej vode je na nás, všeobecne však platí, aby sa predchádzalo možným zdravotným problémom, je dôležité piť vodu priebežne počas celého dňa a nepreťažovať telo náhlym príjmom. Tým zabezpečíme správnu hydratáciu a optimálnu činnosť tela bez rizika vedľajších účinkov.

Príznaky nedostatku tekutín

Voda je potrebná pre ľudský organizmus, a ten si ju nedokáže sám vytvoriť. Približne 60 – 70 % tela tvorí voda. Podľa Zdravotéky musíme zohľadniť individuálne potreby jedinca a celkovú fyzickú či duševnú záťaž, ochorenie človeka a množstvo ďalších faktorov.

A tiež aj, koľko máme rokov (vzhľadom na detský vek a dospelosť). Napríklad pri deťoch vo veku 6 až 10 rokov predstavuje príjem tekutín v množstve 60-80 mililitrov na kilogram váhy. Pri dospelom jedincovi počítame s 20-45 mililitrami na kilogram váhy.

Pokiaľ počas dňa piješ málo, telo ti vyšle signály v podobe pocitu smädu, únavy, malátnosti či slabosti. Tvoj moč sa zafarbí na tmavo prípadne vymočíš len malé množstvo. Pokožka, pery a jazyk budú suché, môžeš pociťovať tras tela, bolesť či točenie hlavy.

Absencia tekutín sa prejaví na nízkom tlaku, zrýchlenom pulze až kolapse. Vyvarovať by sme sa mali kofeínovým nápojom, čajom a, samozrejme, alkoholu – tie sú práve močopudné, čiže odvádzajú z tela ďalšie, i tak málo prijímané tekutiny.

Ako dodáva Dr. Wen ideálne je poznať príznaky vyčerpania z tepla a úpalu. „Zvýšenú pozornosť venujte deťom a starším ľuďom, ako aj ľuďom s chronickými zdravotnými ťažkosťami, ktoré by horúčavy mohli ešte zhoršiť. Buďte opatrní pri cvičení a snažte sa presunúť aktivity do interiéru alebo ísť skoro ráno, alebo neskoro večer. A dbajte na to, aby ste boli dobre hydratovaní pomocou najlepšej látky na hydratáciu – vody!“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie