Počas horúčav nezabúdaj na pitný režim. ČOMU sa vyvarovať, aby si telu neublížil?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Vysoké letné teploty zapríčiňujú, že po pohári s vodou siahame čoraz častejšie. Pri práci na slnku alebo športovaní sa množstvo tekutín ešte zvyšuje. Avšak ani s vodou by si to nemal preháňať, pretože v extrémnych prípadoch ti hrozí smrť.  

Nadmerný príjem tekutín môže viesť k takzvanej hyponatrémii, čo znamená stav, kedy ti hladina sodíka v krvi klesne na nebezpečne nízku úroveň. Sodík je dôležitý prvok, ktorý pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele, podporuje funkciu nervov a svalov a udržuje správny krvný tlak, píše Pravda.

Ak je jeho hladina nízka, vedie to k rôznym zdravotným problémom a prejaví sa vo forme bolesti hlavy, nevoľnosti, zvracania, zmätenosti či dezorientácii, svalovej slabosti či kŕčom. V extrémnych situáciách môže dôjsť aj ku kóme či dokonca smrti. Vypitie obrovského množstva vody v krátkom čase zase zrieďuje koncentráciu sodíka v krvi.

Vyvedenie z rovnováhy

Veľa tekutín naraz je záťažou pre tvoje obličky, ktoré zodpovedajú za filtrovanie prebytočnej vody. Preťažené obličky nemusia byť schopné túto činnosť efektívne zvládnuť, čo vedie k zadržiavaniu vody v tele a opuchom.

Medzi elektrolyty patrí sodík, draslík, chlorid, vápnik či horčík. Dôležitá je ich rovnováha, aby nervový systém a svalové bunky fungovali bez problémov. Vyvedenie z rovnováhy totiž môže ovplyvniť srdcový rytmus, čo je život ohrozujúce. Rýchle vypitie veľkého množstva vody môže tiež zaťažiť žalúdok, čo vedie k nadúvaniu a pocitu nevoľnosti.

Doktorka Leana Wen pre CNN vysvetlila, či pri pobyte vo vonkajšom prostredí treba nahrádzať vodu športovými nápojmi. „Športové nápoje sú nápoje s pridanými elektrolytmi. Ich hlavným účelom je doplniť vodu a elektrolyty, ktoré sa strácajú potením. Tieto nápoje obsahujú elektrolyty ako sodík, draslík, vápnik a horčík. Niektoré majú pridané cukry ako fruktóza, glukóza a sacharóza.“

Športové nápoje

Ďalej dopĺňa, že „väčšina ľudí nepotrebuje iné nápoje ako vodu. Vo všeobecnosti dospelí, ktorí sa venujú miernej až strednej fyzickej aktivite a deti hrajúce sa na ihrisku alebo rekreačne športujú po škole, nepotrebujú výmenu elektrolytov. Potraviny, ktoré jeme, obsahujú elektrolyty, ktoré potrebujeme.“

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie