Nedávne intenzívne zrážky priniesli množstvo škôd. Prívalová voda môže do záhrady priniesť čokoľvek – od mŕtvych zvierat cez fekálie až po ťažké kovy.
Zasadíme, s láskou sa staráme a netrpezlivo čakáme, kým nám zelenina dozreje. O to viac zabolí, ak nám prívalová voda záhradu zaplaví. Riziká sú rôzne a je preto dôležité porozmýšľať, či úrodu zjesť alebo vyhodiť, píše portál tvnoviny.sk.
„Po tom nešťastí, že príroda rozhodla o zaplavení úrody, naozaj problém pretrváva i ďalej. Tam, kde bola úroda zaplavená, je veľký predpoklad, že tieto plodiny budú aj z hľadiska hygienického problematické,“ uviedol botanik Robert Gregorek.
Riziko je v takomto prípade vždy. Ak o konzumácii uvažuješ, rozhodujúce je, ako dlho voda v záhrade bola a najmä, čo všetko z okolia v nej môže byť.
„Krátkodobé zaplavenie niektorých plodín, ako sú jahody, listová zelenina a podobne, je veľký problém. Pri niektorých možno rozhodne to dlhodobejšie kontaminovanie jednak baktériami, ťažkými kovmi a čímkoľvek, čo môže unášať záplavová voda,“ povedal Gregorek.
„V takomto prípade umytie nepomôže, lebo tie listové zeleniny, či už je to špenát, šaláty, tak veľmi rýchlo to penetrovalo do tých bunkových stien,“ uviedol Jakub Mankovecký z Ústavu záhradníctva SPU v Nitre.
„Každý človek asi v živote zažil určité komplikácie s trávením a toto je priamo pozvánka na podobný problém,“ zdôraznil Gregorek. Preto je potrebné veľmi dôkladne zvážiť, či takúto úrodu konzumovať.