Atentát na premiéra Roberta Fica vystrašil európskych politikov. Boja sa, že nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu budú sprevádzať násilnosti. Incident nastal po sérii útokov na nemeckých politikov. Podľa pozorovateľov sú produktom výraznej polarizácie spoločnosti. Informuje o tom portál idnes.cz.
Niektorí poprední európski politici tvrdia, že po stredajšom atentáte na Fica, dostávajú výhražné správy, s obsahom ktorých je hrozba smrťou. Prišli poľskému premiérovi Donaldovi Tuskovi a srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi.
„Je šokujúce, že niekto sa môže stať obeťou svojich politických myšlienok. Tri týždne pred voľbami je to mimoriadne znepokojujúce,“ komentoval útok na slovenského premiéra belgický premiér Alexander De Croo, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ.
Nemecko bolo v posledných týždňoch svedkom opakovaných útokov na politikov. Terčom útokov sa stala vládnuca Sociálnodemokratická strana (SPD) a jej volebný líder v Sasku Matthias Ecke, ako aj opozičná Alternatíva pre Nemecko (AfD). V ten istý deň, keď došlo k útoku na Eckeho, skupina mladíkov zbila v tej istej časti Drážďan účastníka kampane Strany zelených.
Podľa Hendrika Wüsta, konzervatívneho premiéra Severného Porýnia-Vestfálska, útoky na nemeckých politikov pripomínajú „najtemnejšiu kapitolu nemeckých dejín“. Aj ďalší nemeckí predstavitelia vyjadrili obavy, či sa najľudnatejšia krajina EÚ nevracia do čias nacistickej brutality.
Podľa údajov, ktoré zverejnila spolková vláda, sa počet zaznamenaných trestných činov proti politikom zvýšil z 2 267 v roku 2019 na 2 790 v roku 2023, uvádza Local. V roku 2019 boli najčastejším terčom všetkých typov útokov vrátane verbálnych lídri AfD, zatiaľ čo v roku 2023 to boli najmä Zelení. V prípade násilných útokov bola najviac zasiahnutou stranou AfD (86), nasledovaná Zelenými (62).
Veľká hrozba
Pozorovatelia sa obávajú, že udalosti na Slovensku poukazujú na vážny problém politickej polarizácie a z nej vyplývajúcej agresívnej neznášanlivosti, ktorá sa stáva vážnym problémom v celej Európe. „Ficova politika môže byť hrozbou pre demokraciu, ale tento druh násilia v európskej politike je oveľa väčšou hrozbou,“ myslí si politológ Tom Theuns z Leidenskej univerzity.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)