fbpx

Bomby na slovenských školách nenašli, otázky zostali. Bol za tým jednotlivec alebo organizovaná skupina?

Na snímke policajt hliadkuje pred budovou súkromnej základnej školy v Bratislave v piatok 10. mája 2024. Zvýšená pozornosť podľa Prezídia Policajného zboru súvisí s výhražnými mailami adresovanými školám naprieč Slovenskom počas utorka (7. 5.). Polícia v utorok evidovala vyše 1300 bombových hrozieb na školy. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Polícia stále vyšetruje kto má nasvedomí kybernetický útok na školy. Kriminalisti podľa informácií portálu tvnoviny.sk aj vo štvrtok navštevovali školy a vypočúvali riaditeľov. Podľa šéfa SIS stojí za vyhrážkami viacero ľudí. Tri dni po masívnom útoku však ostáva viac otázok ako odpovedí.

Kriminalisti, tajné služby aj medzinárodné zložky. Bezprecedentný útok, ktorý ochromil stovky škôl, vyšetruje polícia ako terorizmus. Maroš Žilinka oznámil, že na prípad nasadil prokurátora pre obzvlášť závažné zločiny. Všetko je však zatiaľ bez výsledku.

Kompetentní vysvetľujú, že nechcú prekaziť vyšetrovanie. Po utajenom rokovaní s poslancami však Pavol Gašpar, ktorý je poverený vedením SIS, naznačil, že za kybernetickým útokom nestojí osamelý vlk. „Páchateľov bolo viac,“ vyhlásil.

Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská uviedla, že ak sa potvrdí, že ide o skupinu osôb, tak „hrozí priamo len doživotie“.

Bezpečnostnú radu nezvolali

Útok prišiel len krátko po tom, ako tajné služby varovali, že Rusko plánuje sabotáže v krajinách Európy. A hoci aj e-mail útočníkov mal ruskú koncovku, viacerí varujú pred unáhlenými závermi.

Niektorí poslanci sa pýtajú, či vláda nepodcenila reakciu a pripomínajú, že v minulosti už Bezpečnostná rada SR už zasadala aj pre dlažobné kocky v kríkoch.

„Bavíme sa tu o bezpečnosti našich detí. A pokiaľ toto nie je dôvod na zvolanie bezpečnostnej rady… Nemáme pripravené žiadne opatrenia, žiadne plány, žiadne postupy, ktoré by sme mohli použiť, tak si myslím, že je na mieste zvolať bezpečnostnú radu,“ tvrdí poslanec SaS Juraj Krúpa.

Predseda brannobezpečnostného výboru NR SR Tibor Gašpar priznáva, že „ sa rozhodne treba začať zaoberať tým, čo sa bude diať pri takýchto útokoch“. Na to, ako bude reagovať štát, však odpovedať nevedel.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie