Prach z rozomletej žuly a inej horniny na mieste dopadu „najpravdepodobnejšie spôsobil posledné hromadné vymieranie prostredníctvom narušenia fotosyntetickej aktivity,“ uviedol Cem Berk Senel, výskumník Kráľovského observatória v Bruseli.
Asteorid, ktorý vyhubil dinosaury, bol „apokalyptický“, podotkol profesor paleontológie z Univerzity of Edinburg, ktorý síce do štúdie zapojený nebol, no zhodnotil prácu svojich kolegov.
„Bol to najväčší asteroid, ktorý zasiahol Zem za posledných pol miliardy rokov, a explodoval svojou silou viac než miliardy jadrových bômb dokopy. Ale to nie je to, čo skutočne zabilo dinosaury a 75 % ďalších druhov živočíchov,“ skonštatoval.
Skazu zapríčinili nasledujúce udalosti. Život na Zemi v podstate nemal šancu zachrániť sa. „Ich skazu zapríčinili až následné udalosti, keď sa prach a špina z dopadu asteroidu dostali do atmosféry a zablokovali Slnko. Zem sa na niekoľko rokov ochladila. Dinosaurov zabil nenápadnejší vrah, ktorý vyvolal opotrebovaciu vojnu, v dôsledku ktorej zahynuli tri štvrtiny žijúcich druhov,“ podotkol.
Paleontológ Stephen Brusatte uviedol, že analýzy ako je táto, pomáhajú pochopiť časové obdobie po dopade asteroidu.
„Pomáhajú nám vcítiť sa do T-Rexa, Triceratopsa a ďalších dinosaurov, ktorí sa ráno prebudili na vrchole potravinového reťazca, ale na konci dňa čelili svetu v chaose,“ dodal.